Kielecka straż pożarna obchodzi jubileusz 150-lecia istnienia. Uroczystości połączone są z wojewódzkimi obchodami Dnia Strażaka. Dziś (sobota, 3 czerwca) na Placu Zamkowym przy Muzeum Narodowym w Kielcach, wręczono okolicznościowe odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji strażaków. Nabożeństwu przewodniczył biskup Jan Piotrowski, który podkreślił w homilii, znaczenie służby jaką pełnią strażacy.
– Również dziś zarówno strażacy kieleccy, jak i świętokrzyscy prezentują jeden z najpiękniejszych wyrazów długoletniej tradycji solidarności polskiego ludu, sięgającej swymi korzeniami tradycji ewangelicznego i patriotycznego altruizmu, jaką jest służba drugiemu człowiekowi. Bez wątpienia wasza profesja stanowi jeden z tych zawodów, który ma charakter misji, misji posługi ludziom, którzy znajdują się w potrzebie – mówił biskup.
Nadbrygadier Krzysztof Ciosek, świętokrzyski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach stwierdził, że strażacy to wyjątkowa grupa zawodowa ciesząca się niesłabnącą sympatią i zaufaniem społecznym.
– Niewątpliwie do budowy prestiżu i pozycji naszej służby przyczynia się ciężka i systematyczna praca u podstaw następnych pokoleń strażaków. Dbamy o dobre imię naszej formacji, która dostosowuje się i zmienia wraz ze zmieniającym się światem. W przeszłości straż była nastawiona tylko na ochronę przeciwpożarową, obecnie realizujemy przedsięwzięcia z zakresu ratownictwa technicznego, awarii i skażeń chemicznych, klęsk żywiołowych i innych zagrożeń – wymieniał nadbrygadier.
Krzysztof Ciosek, dodał, że ubiegły rok pod względem liczby interwencji dla świętokrzyskich strażaków był rekordowy.
– Na terenie województwa świętokrzyskiego strażacy interweniowali średnio co 29 minut. Niestety w pożarach zginęło w ubiegłym roku aż 29 osób. To mocno niepokojąca statystyka – mówił.
W wojewódzkich obchodach dnia strażaka wzięła udział Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, która podkreślała, że jest to okazja do podziękowania za piękną i bezinteresowną służbę. Parlamentarzystka stwierdziła, że bezpieczeństwo jest priorytetem rządu premiera Mateusza Morawieckiego.
– W tym roku przekazaliśmy rekordową liczbę wozów strażackich dla jednostek z województwa świętokrzyskiego. To 32 wozy, na które rząd przeznaczył 26 mln zł. Rekordowe wsparcie w ramach programu „Mały Strażak” trafiło także do 401 jednostek OSP z regionu. W sumie to ponad 4 mln zł – wymieniała wiceminister.
W wydarzeniu wziął także udział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Podkreślał, że jubileusz 150-lecia kieleckich strażaków to powód do dumy.
– W tym dniu chcę wszystkim strażakom podziękować za te 150 lat służby, jak również złożyć życzenia zarówno ochotnikom, jak i zawodowcom, takiej samej liczby wyjazdów i powrotów z akcji oraz opieki św. Floriana – mówił wojewoda.
Poseł Andrzej Kryj z Prawa i Sprawiedliwości, stwierdził, że 150-lecie kieleckiej Straży Pożarnej to dobry moment na podsumowanie wszystkiego, co stolica regionu zawdzięcza druhom strażakom. – Chcemy złożyć najserdeczniejsze podziękowania dla wszystkich strażaków, bez ich służby nie wyobrażamy sobie normalnego i bezpiecznego funkcjonowania państwa i lokalnych społeczności – stwierdził.
W ocenie Krzysztofa Słonia, senatora Prawa i Sprawiedliwości, strażacy to wyjątkowi ludzie, którzy są gotowi nieść pomoc i ratunek bez względu na wszystko. Jak dodał parlamentarzysta, w ostatnich latach rząd przeznacza szeroki strumień pieniędzy na wsparcie tej szczególnej formacji.
– Poczyniliśmy ogromny postęp w przekazywaniu nowoczesnego i profesjonalnego sprzętu. Jeśli państwo wymaga od strażaków tego aby byli skuteczni i gotowi służyć innym, powinno zadbać o ich bezpieczeństwo podczas akcji i skuteczność. A ta skuteczność przekłada się na uratowane życie, zdrowie i dobytek potrzebujących – oceniał senator Krzysztof Słoń.
W uroczystym apelu wziął udział marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Jego zdaniem tego typu wydarzenia są niezwykle ważne nie tylko dla braci strażackiej, ale także dla całej społeczności województwa świętokrzyskiego, która dzięki ofiarnej służbie zawodowców i ochotników może czuć się bezpiecznie.
Uroczystości na Placu Zamkowym zakończyła defilada pododdziałów. Początki straży pożarnej w Kielcach sięgają 1873 roku. Powstało wówczas kieleckie Towarzystwo Ochotniczej Straży Ogniowej.