W powiecie ostrowieckim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Do 7 lipca przed komisją lekarską stanie 644 mężczyzn i 19 kobiet. Senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej podkreślał, podczas spotkania z młodymi ludźmi, że obecnie przywracany jest ethos munduru wojskowego.
– Służba wojskowa jest przeznaczona zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, ustawa o obronie ojczyzny dała więcej możliwości odbywania dobrowolnej służby wojskowej. Można zdobyć kwalifikacje również na polu takim jak cyberbezpieczeństwo, czy inżynieria wojskowa. Służba daje też godne uposażenie. Przed ukończeniem 26 roku życia, to prawie 5 tysięcy złotych bez podatku – mówił senator.
Spotkanie bezpośrednio z młodymi ludźmi pozwala na podjęcie decyzji o wstąpieniu do armii – podkreśla ppłk Janusz Godowski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu.
– Jeżeli ktoś studiuje może wybrać Legię Akademicką, maturzysta może także wybrać studia na Akademii Wojskowej. Wśród osób, które przechodzą kwalifikację wojskową są także kobiety, które mogą pełnić służbę np. medyczną czy weterynaryjną.
Paweł Borek stawił się na kwalifikację w pierwszym dniu. – Spodziewałem się tego od ubiegłego roku, wezwanie nie było dla mnie zaskoczeniem. Na razie nie wiążę swojej przyszłości z wojskiem, ale doświadczenie takie jak dzisiejsze jest potrzebne – przekonuje.
Do stawienia się przed komisją zostali wezwani mężczyźni urodzeni w 2004 roku i starsi, którym nie nadano dotychczas kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.