Osoby niepełnosprawne z całego regionu, po raz kolejny spotkały się na lotnisku w Masłowie. To przypomnienie wizyty św. Jana Pawła II w tym miejscu. Spotkanie rozpoczęło się od złożenia kwiatów przed pomnikiem Papieża – Polaka w Masłowie. Następnie zebrani przeszli na lotnisko, gdzie odprawiona została polowa msza święta, koncelebrowana przez księdza biskupa Mariana Florczyka.
Jak powiedział hierarcha, pamięć o Papieżu Polaku wciąż jest żywa. – To takie szczególne spotkanie. Ja też bardzo się cieszę, że w ten sposób upamiętniamy to wielkie wydarzenie, którym była pielgrzymka św. Jana Pawła II do Kielc i Masłowa. Dzisiaj, gdy czytamy jego homilie, można stwierdzić, że były to prorocze słowa. Szanujmy się nawzajem i dbajmy o rodziny – dodał hierarcha.
W spotkaniu wzięli udział podopieczni, wychowankowie placówek szkolnych dla uczniów ze specjalnymi wymaganiami edukacyjnymi, podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, świetlic środowiskowych, domów pomocy społecznej, szkół integracyjnych oraz ich rodzice, wolontariusze, opiekunowie i wychowawcy. Wśród nich była też pani Ewa z córką Katarzyną.
– Moja córka należy do zespołu tanecznego „Uśmiech” i już od kilkunastu lat w rocznicę pielgrzymki naszego Papieża na ziemię świętokrzyską przyjeżdżamy do Masłowa. To dla nas bardzo ważny dzień w roku. Byłyśmy tu 32 lata temu, jesteśmy i dzisiaj – powiedziała pani Ewa. Z kolei jej córka Katarzyna przyznała, że co roku z utęsknieniem wyczekuje na ten dzień. Jak powiedziała, lubi tańczy i śpiewać i poprzez te formy może podziękować Papieżowi za pielgrzymkę.
– Dla mnie Masłów, to miejsce szczególne. 32 lata temu spotkałem tu świętego naszych czasów – powiedział senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– W Masłowie byłem 32 lata temu z moją wówczas jeszcze dziewczyną, obecnie żoną. Ona była w służbach medycznych, ja wspierałem organizatorów przygrywając na gitarze pielgrzymom jeszcze przed uroczystościami. Bardzo mnie cieszy to, ze już od lat pamiętamy o tym miejscu i o tamtym wydarzeniu – dodał Krzysztof Słoń.
– Ten rok, kiedy Papież tu był jednoznacznie definiuje, z jakiego powodu my dziś tutaj jesteśmy – powiedział z kolei Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. – Papież mówił wtedy o rodzinie, o wartościach, które ona reprezentuje. Tak naprawdę od tamtego czasu nic się nie zmieniło, a wręcz sprawa rodziny staje się priorytetem. Wiem jedno, że bez rodziny nie ma świata i to też nam chciał przekazać Jan Paweł II – dodał Zbigniew Koniusz.
W spotkaniu w Masłowie udział wzięła również Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. – Cały czas czujemy ogromną wdzięczność do św. Jana Pawła II, za to jaki wkład ma w odzyskanie przez Polskę wolności. Żyjemy w wolnym kraju. Jesteśmy mu też wdzięczni za wszystkie Jego nauki. Nauczał nas miłości do drugiego człowieka, zwłaszcza do osób z niepełnosprawnościami – wspominała Renata Janik.
Po nabożeństwie odbyła się część artystyczna, podczas której osoby z niepełnosprawnościami zaprezentowały swoje talenty wokalne i taneczne. Święty Jan Paweł II na ziemi świętokrzyskiej przebywał 3 czerwca 1991 roku.