O tym, jak uczyć fizyki, by była fascynująca dla dzieci rozmawiali dziś (poniedziałek, 5 czerwca) nauczyciele w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Spotkanie to efekt programu „Atomy Wiedzy” Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Magdalena Słoma, nauczycielka w Akademickiej Szkole Podstawowej oraz w V Liceum Ogólnokształcącym im. księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach, jako jedna z ponad 30 osób w kraju, została laureatką programu i wyjechała do Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych w Szwajcarii.
W CERN poznawała najnowsze odkrycia, ale przede wszystkim uczyła się, jak tę wiedzę przekazać uczniom. Dziś swoim doświadczeniem dzieliła się z innymi nauczycielami z naszego województwa. Magdalena Słoma nie ukrywa, że wyjazd do CERN był dla niej spełnieniem marzeń.
– Dużo wspaniałych, nowych kontaktów i nowej wiedzy, innowacyjnych metod nauczania. Zaznaczenie tego, jak ważna jest praca w grupach, o czym trochę w szkołach zapominamy. Poza tym nauka zdalna sprawiła, że uczniowie zaczęli się od siebie izolować – mówiła Magdalena Słoma.
Kontakty, które nawiązała w CERN zaowocowały przyjazdem do Podzamcza Sławosza Uznańskiego, naukowca oraz astronauty Europejskiej Agencji Kosmicznej. Opowiedział o swoich doświadczeniach i przypomniał ciekawe historie i zdjęcia związane z podbojem przestrzeni kosmicznej. Jak podkreślał – to od obecnych uczniów zależy, jak będzie wyglądała przyszłość odkryć i wypraw kosmicznych.
– Od szkoły podstawowej, od dzieci tak naprawdę zaczyna się inspiracja. To ważne, abyśmy tę pasję utrzymali jak najdłużej. Dla mnie rozmowy z młodymi ludźmi są wśród priorytetów – podkreślał Sławosz Uznański.
Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu, nie ukrywali, że tak prezentowana fizyka jest interesująca. Julita z Akademickiej Szkoły Podstawowej mówiła, że bardzo zaciekawiła ją historia kosmicznych wypraw.
– Od zawsze interesowała mnie przyszłość, a fizyka, Kosmos to jest kierunek, w którym warto się rozwijać. Pan Sławosz jest inspirującą osobą, uwielbiam słuchać ludzi, którzy mają pasję – zapewniała uczennica.
Po prelekcji uczniowie mogli zrobić sobie selfie z polskim astronautą.