Trwa „Tydzień Stanisława ze Skalbmierza”. To cykl imprez, których celem jest przypomnienie postaci najsłynniejszego mieszkańca tego miasta.
Stanisław żył w latach ok.1365 – 1431. Był spowiednikiem, kaznodzieją, teologiem, filozofem, a także dwukrotnie rektorem Akademii Krakowskiej. Uważany jest, obok Pawła Włodkowica, za twórcę polskiej szkoły prawa międzynarodowego.
Ks. Zbigniew Trzaskowski, wykładowca i profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podkreślił, że była to postać wybitna w średniowiecznej Europie i świetny znawca języka łacińskiego.
– Człowiek, który wytrwałą pracą, konsekwencją opanował język łaciński do tego stopnia, że został powołany na pierwszego rektora odnowionej Akademii Krakowskiej – zaznaczył.
Ponadto uważa się go za dekretystę – znawcę prawa kanonicznego. Dorobek rękopiśmienny Stanisława ze Skalbmierza zawiera ok. 600 pozycji. Są to przede wszystkim zbiory kazań.
– Nie wszystkie jego pisma zostały odkryte. Być może znajdują się w Pradze, w skryptoriach, w bibliotekach zakonnych – dodaje duchowny.
Organizowany po raz szósty „Tydzień Stanisława ze Skalbmierza” rozpoczął się 4 czerwca – koncertem organowym w kościele św. Jana Chrzciciela, w wykonaniu kieleckiego organisty Pawła Wróbla. Z kolei dziś (poniedziałek, 5 czerwca), postać Stanisława przypomnieli uczniowie miejscowej szkoły, która 3 czerwca 1995 roku otrzymała imię najznakomitszego rodaka – przypomina Piotr Binkowski, dyrektor placówki.
– Szkoła ma swojego patrona i ma swój sztandar, który również poświęcony jest naszemu patronowi. W pracy szkoły nawiązujemy do mów Stanisława ze Skalbmierza, m.in. do „Kazania o wojnie sprawiedliwej i niesprawiedliwej”, o oświacie. Co może być piękniejszego w wychowaniu młodego pokolenia? – mówi.
Stanisław ze Skalbmierza, jego bogate naukowe życie powinno być wzorem i piękną lekcją historii nie tylko dla uczniów tej szkoły – mówi burmistrz Marek Juszczyk. Dodaje, że gmina chętnie włącza się w coroczne obchody upamiętniające znakomitego rodaka.
We wtorek, 6 czerwca o godz. 18.00, organizatorzy tygodnia zapraszają na projekcję filmu „Lotnik”. Z kolei w środę o godz. 20.00 wierni wezmą udział w mszy św. w intencji Stanisława ze Skalbmierza.
8 czerwca o godz. 17.00, w kawiarence „Przystań” odbędzie się prelekcja wygłoszona przez historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego Wojciecha Sowałę o skalbmierskim relikwiarzu św. Jana Chrzciciela.
W piątek, 9 czerwca o godz. 21.00, odbędzie się apel przy pomniku św. Jana Pawła II. W sobotę odbędzie się wycieczka po Ponidziu.
„Tydzień Stanisława ze Skalbmierza” zakończy koncert na organy i flet. Przed publicznością wystąpią Roman Perucki i Łukasz Długosz.
Stanisław ze Skalbmierza urodził się w rodzinie mieszczanina Jana. Nie można dokładnie określić daty przyjścia na świat, ponieważ nie zachowała się metryka urodzenia. Opierając się na publikacjach zauważamy dwie daty urodzin Stanisława. Jest to rok 1360 oraz 1370.
Stanisław zmarł 9 stycznia 1431 roku, podczas celebrowania mszy w katedrze na Wawelu. Tam też został pochowany.