Od 1. czerwca dzieci urodzone w 2010 i 2011 roku mogą przyjmować bezpłatnie szczepienia przeciw HPV. To wirus powodujący m.in. raka szyjki macicy. Szczepienia pozwalają zapobiec zachorowaniu. Iniekcje są w całym kraju refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
W Centrum Medycznym Zdrowie, przy ulicy Karczówkowskiej w Kielcach, zainteresowanie szczepieniami jest jednak niewielkie, informuje Michał Bator, dyrektor przychodni.
– Mamy uruchomione wszystkie terminy. Szczepienia odbywają się u nas w weekendy, ponieważ w soboty i niedzielę prowadzimy dodatkowe dyżury pediatryczne. Na najbliższy weekend zapisanych jest 12 osób. To o co byśmy apelowali, to by ten program dotarł do jak największej grupy rodziców. Bardzo istotne jest, by te szczepienia były powszechne – mówi Michał Bator.
Niewielkie zainteresowanie szczepieniami przeciw wirusowi HPV jest także w Świętokrzyskim Centrum Zdrowia Artmedik, przy ulicy Zagnańskiej w Kielcach, przyznaje menadżer placówki, Agnieszka Nawrot.
– W naszej placówce szczepienia rozpoczniemy 16. czerwca. Zainteresowanie tą formą profilaktyki jest niestety niewielkie. W momencie, w którym pojawiła się informacja o możliwości bezpłatnego zaszczepienia dziecka odebraliśmy tylko kilka telefonów. Mamy szczepionki, więc zachęcamy do zarejestrowania dziecka – dodała Agnieszka Nawrot.
Z kolei w przychodni MSWiA, przy ulicy Wojska Polskiego dzieci w wieku 12 i 13 lat będą się mogły szczepić od przyszłego tygodnia.
Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy. Do tej formy profilaktyki zachęca dr Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego.
– To szczepienie w dużej mierze zapobiega chorobom nowotworowym, głównie rakowi szyjki macicy i zabezpiecza przed ciężkim zachorowaniem. Rocznie prawie 2,5 tys. kobiet choruje na raka szyjki macicy i leczenie nie zawsze kończy się skutecznie. Rak jest więc dużym zagrożeniem zdrowia, ale również i życia. Dlatego szczepienie i potem regularne badania cytologiczne u kobiet zdecydowanie zmniejsza wystąpienie tej groźnej choroby – dodał Wojciech Przybylski.
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej lub przez infolinię 989, która jest czynna 7 dni w tygodniu od godz. 7.00 do 20.00. Na szczepienie zarejestrować się również można przez Internetowe Konto Pacjenta.
Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży.