Dzisiaj (wtorek, 6 czerwca) w specjalnym wydaniu audycji „Na każdą pogodę” eksperci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach odpowiadali na pytania dotyczące między innymi wniosku „500+”, czy zawarcia układu ratalnego.
Słuchacze pytali przede wszystkim o wniosek „500+”
– Mamy dwoje dzieci (6 i 12 lat). Mąż do tej pory nie wysłał wniosku o 500+. Czy pieniądze nam przepadły? Córka urodziła się w styczniu, a syn w lipcu. Czy ma to znaczenie, by chociaż na syna mieć pieniądze za czerwiec?
Miesiące urodzin nie mają tu żadnego znaczenia. Ważne by wnioski złożyć do końca czerwca, wtedy na każde z dzieci otrzymacie państwo wypłaty, ale dopiero w sierpniu z wyrównaniem od czerwca. Jeśli jednak tego nie zrobicie i wniosek zostanie złożony w lipcu – będzie liczyła się już data lipcowa – mówiąc wprost przepadnie 2 x 500 zł.
– Mam termin porodu pod koniec czerwca – do kiedy mam czas na złożenie wniosku o 500+? To nasze pierwsze dziecko, nie wiem jak będę się czuła po porodzie, a mąż dopiero wraca do kraju w lipcu i nie chce przegapić terminu skoro ten czerwiec ma znaczenie?
Proszę się nie martwić – w przypadku „nowego dziecka” będzie Pani mieć czas dużo czasu. Jeśli zrobi to Pani w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia dziecka, uzyska prawo do 500+ od tego dnia.
– Od niedawna jestem na wcześniej emeryturze, a żona na rencie. Oboje dorabiamy, bo mamy taką możliwość. Czy możemy pracować? Jak tak to ile możemy dorobić i do kiedy?
Od 1 czerwca zmieniły się limity zarobkowe dla rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Zarobki do 4987 zł brutto miesięcznie ( przez VI-VIII) nie wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty.
Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) mogą pobierać świadczenia i zarabiać bez ograniczeń i żadne limity ich już nie obowiązują.
– Jeżeli zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 80 proc. jest już wypłacany od sierpnia 2022 r, to czy teraz od 26 kwietnia należy wypłacać 81,5 proc., czy także musi być złożony nowy wniosek?
Podstawą do ustalenia zasiłku macierzyńskiego w zmienionej wysokości za okres od 26 kwietnia 2023 r. jest wniosek świadczeniobiorcy o ustalenie zasiłku w nowej wysokości.
– Czy jeśli pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim od 16.11.2022 i rodzicielskim do 17.05.2023, a zasiłek macierzyński wypłacany był w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru, to jeśli złoży kolejny wniosek o następną cześć od 18.05.2023 to będzie płatne to 60 proc., czy 70 proc.? W jakiej wysokości przysługiwać będzie zasiłku macierzyński ojcu dziecka za dodatkowe dziewięć tygodni urlopu rodzicielskiego?
Jeżeli wniosek o zasiłek macierzyński za niewykorzystaną część urlopu rodzicielskiego został złożony po 26 kwietnia 2023 r., to zasiłek macierzyński za tę cześć urlopu będzie przysługiwał w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Zasiłek macierzyński przysługujący ojcu dziecka za dodatkowe dziewięć tygodni urlopu przysługiwać będzie w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
– W marcu 2023 r. zakończyłem prowadzanie działalności gospodarczej, ale niestety posiadam zadłużenie z tytułu niezapłaconych składek ZUS i nie mam możliwości jednorazowej spłaty długu, co mogę zrobić żeby ZUS nie zajął mi konta bankowego?
W każdej chwili można złożyć wniosek o ulgę w formie układu ratalnego, jeżeli zostanie zawarta umowa ratalna na spłatę zadłużenia z ZUS, Zakład zobowiązuje się w umowie ratalnej nie wdrażać postępowań egzekucyjnych w trakcie trwania umowy. Warunkiem jest spłata zobowiązania zgodnie obowiązującą zawartą umową ratalną.
W każdej sprawie można skontaktować się z doradcami dzwoniąc pod numer telefonu 41 36 77 548.