„Sztuczna inteligencja – szansa czy utopia”, to temat sesji eksperckiej, podczas której w Kielcach spotkali się dziś (wtorek, 6 czerwca) naukowcy i specjaliści zajmujący się zagrożeniami w sieci. Wydarzenie zorganizowało Centrum Edukacji Medialnej Radia Kielce oraz Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Tego typu wydarzenia będą częstsze, bowiem dziś Janusz Knap, prezes Radia Kielce podpisał umowę z profesor Beatą Wojciechowską, dziekanem Wydziału Humanistycznego UJK. Jak mówiła profesor Beata Wojciechowska, współpraca przyniesie znaczące korzyści obu instytucjom.
Doktor Paulina Prędotka, dyrektor Centrum Edukacji Medialnej podkreśliła, że konieczne jest zwiększanie świadomości na temat fałszywych informacji, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, a dzięki współpracy ekspertów z UJK, edukacja medialna społeczeństwa będzie łatwiejsza.
– Zależy nam na tym, żeby szkolić naukowców, profesjonalistów, którzy później będą dzielić się swoją wiedzą. Centrum Edukacji Medialnej i UJK zależy, aby tworzyć wspólnie sympozja, spotkania, organizować wydarzenia specjalne, podczas których będziemy dzielić się wiedzą na różnorodne tematy z zakresu mediów – powiedziała doktor Paulina Prędotka.
Prelegenci, którzy wzięli udział w dzisiejszej sesji, mieli różne zdania na temat tego, jak dużym zagrożeniem może być dla nas sztuczna inteligencja. Zgadzali się jednak, że wśród niebezpieczeństw z nią związanych są narzędzia, którymi pojedyncze osoby, ale też rządy totalitarne mogą tworzyć fake newsy i rozpowszechniać je w Internecie. Liczba takich nieprawdziwych informacji z roku na rok rośnie. O tym jak trudna jest walka z dezinformacją w sieci mówiła dziś Marta Gromada z NASK – Państwowego Instytutu Badawczego.
– Na ten moment nie sposób stwierdzić, za ile fake newsów odpowiada człowiek, a za ile sztuczna inteligencja. Widzimy jednak, że sztuczna inteligencja przyspieszyła tempo tworzenia takich treści, ułatwia też ich rozpowszechnianie. Mamy przez to dużo więcej pracy – stwierdziła Marta Gromada.
W dzisiejszej sesji uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Profesor Hanna Karp, medioznawca, religiolog oraz wykładowca akademicki podkreślała, że współpraca między mediami, a światem nauki jest potrzebna. Pokazuje to dzisiejsze wydarzenie.
– Takie spotkania są bezcenne. Dobrze jest wypracować taki stały zwyczaj. To wszystko robią pasjonaci, mając na myśli przede wszystkim dobro wspólne – uważa.
Profesor Hanna Karp odniosła się też do tematu konferencji. Jak mówiła, nie sądzi, by sztuczna inteligencja mogła nam poważnie zagrozić. – Pasjonujemy się narzędziem, coraz bardziej doskonałym, ale jednak tylko narzędziem. Powinniśmy podchodzić do tego spokojnie. Słuchanie o zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencją przypomina rozmowę z egzorcystą, który nie do końca dobrze rozumie swoją misję i chce wszystkich przekonać, że wszędzie są demony. Robi to po to, bo chce być potrzebnym – stwierdziła profesor Hanna Karp.
Jak dodała, nie bagatelizuje zagrożeń, których przyczyną może być sztuczna inteligencja, ale nie są one aż tak niebezpieczne, jak niektórzy twierdzą.