Politechnika Świętokrzyska podpisała dziś (wtorek, 6 czerwca) umowy o współpracy z Koneckim Klastrem Energetycznym i z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
– Na mocy podpisanej umowy rozszerzyliśmy formułę współpracy klastra o Politechnikę Świętokrzyską, która jest gwarantem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w zakresie pozyskiwania energii, co pozwoli zwiększyć efektywność działań w tej dziedzinie – powiedział Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie. – Doświadczenia uczelni w zakresie wirtualnej energetyki, przepływu energii ze źródeł odnawialnych są olbrzymie. Mam nadzieję, że dzięki współpracy będziemy mogli z nich korzystać nie tylko w sieciach wewnętrznych – wyjaśnia.
Konecki Klaster Energetyczny obejmuje przede wszystkim gminę Końskie i działające na jej terenie spółki komunalne, ale także przedsiębiorców z Kielc. Propaguje zwiększenie efektywnego wykorzystania energii zarówno w odniesieniu do energii konwencjonalnej, jak i odnawialnej.
Na owocną współpracę w ramach klastra liczy także prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
– Dysponując laboratorium przemysłowym niskoemisyjnych, odnawialnych źródeł energii, jesteśmy w stanie przeprowadzać badania pozwalające na uzyskiwanie energii w najbardziej optymalny sposób, co sprawi, że pozyskiwana energia będzie tańsza niż dotychczas – zaznacza. – Na podobnych zasadach będziemy chcieli współpracować w ramach drugiej, podpisanej dziś umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, czyli inicjatorem projektu 3W. Projekt skupia się na trzech zasobach: wodzie, wodorze oraz węglu – dodaje Zbigniew Koruba.
– Projekt 3W łączy ze sobą przestrzenie nauki, biznesu i administracji – wyjaśnia Piotr Waluszewski, dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego w Kielcach. – Wychodzi naprzeciw oczekiwaniom związanym z rozwojem społeczno-gospodarczym kraju, zarówno jeśli chodzi o ochronę środowiska, jak i wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym. W ramach inicjatywy 3W powołaliśmy interaktywne centrum innowacji, które zostało utworzone przez 11 szkół wyższych i instytucji naukowych. Obecnie projekt skupia już 20 takich podmiotów, a do tego grona dołączyła Politechnika Świętokrzyska, najstarsza uczelnia techniczna regionu – dodaje.
Projekt 3W: woda-wodór-węgiel to inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. Jej celem jest wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. Trzy zasoby: woda, wodór i węgiel odpowiednio wykorzystane mają zmienić polską gospodarkę w bardziej innowacyjną i konkurencyjną.