W jaki sposób metrologia może wpłynąć na rozwój biznesu i przedsiębiorczości? Między innymi o tym dyskutowali eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy podczas seminarium „Nowy Europejski Zielony Ład – Metrologia dla biznesu”. Wydarzenie odbyło się we wtorek (6 czerwca) w Kieleckim Parku Technologicznym.
Jak mówi profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar, współczesna gospodarka nie może skutecznie się rozwijać bez udziału metrologii.
– Przed nami wiele różnych wyzwań związanych z wdrażaniem nowych technologii, m.in. z elektro mobilnością, gospodarką wodorową, a także krajowy program energetyki jądrowej – w tych wszystkich zagadnieniach obecna będzie polska metrologia. Staramy się te nowe funkcjonalności rozwijać z otoczeniem naukowym uczelni wyższych, a także z instytucjami biznesowymi. Myślę, że kielecki kampus GUM również będzie takim miejscem, gdzie te projekty będą organizowane – dodaje.
Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podkreśla, że zwłaszcza w kontekście obecności w Kielcach Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, współpraca metrologii z biznesem jest niezwykle istotna.
– Korzyści firm i biznesu z funkcjonowania laboratoriów wynikać będą m.in. z możliwości podnoszenia konkurencyjności produktów dzięki wykorzystaniu potencjału badawczego GUM i badań prowadzonych wspólnie z naukowcami z Politechniki Świętokrzyskiej – ocenia.
W trakcie spotkania w KPT eksperci z różnych dziedzin i obszarów gospodarki omawiali nowości technologiczne i przedstawiali rozwiązania dotyczące między innymi z możliwości pozyskania dofinansowania do inwestycji związanych z wdrażaniem ekologicznych rozwiązań dla firm.