Około 80 nauczycieli i 30 uczniów wzięło udział w szkoleniu wojskowym na kieleckiej Bukówce. To element projektu „My Młode Pokolenie – TOBIE OJCZYZNO” skierowanego do uczniów świętokrzyskich szkół.
Uczestnicy szkolenia, w specjalnie przygotowanych miejscach jednostki uczą się między innymi posługiwania bronią, pierwszej pomocy, rzutu granatem, walki wręcz, a także orientacji w terenie.
W akcji wzięła udział między innymi Iwona Popko, nauczycielka pracująca w Szkołach Podstawowych w Radkowie, Żelisławicach i Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Węgrzynowie. Jej zdaniem, tego typu praktyczne zajęcia są niezwykle istotne, zwłaszcza w kontekście przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa.
– Uczyliśmy się jak zakładać maski przeciwgazowe, odzież ochronną. Mieliśmy także szkolenie z wielu różnych elementów samoobrony, które najlepiej, aby nigdy nie musiały się nam przydać, jednak w ostateczności jeżeli tak się zdarzy, będziemy wiedzieć w jaki sposób się zachować. W szkole wielokrotnie teoretyzujemy, a powinniśmy właśnie częściej ćwiczyć umiejętności praktyczne, edukacja dla bezpieczeństwa jest właśnie po to aby z tą praktyką się zapoznać – dodaje.
W zajęciach w Centrum Przygotowań do Misi Zagranicznych wzięli udział także uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, którzy w ubiegłym roku wygrali konkurs strzelecki. Ich zdaniem, tego typu forma zajęć jest niezwykle ciekawa i przydatna.
– Mieliśmy zajęcia ze znajomości terenu i określania kierunku. To niezwykle przydatne umiejętności. Fajnie było spędzić czas na dworze i zobaczyć od środka teren jednostki wojskowej, gdzie wcześniej nie mieliśmy możliwości przebywać. Mimo że raczej nie wiążemy naszej przyszłości z wojskiem, te umiejętności, które nabyliśmy uważamy za cenne – mówią
Podpułkownik Krzysztof Orzech, zastępca komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, mówi, że celem zajęć było zapoznanie nauczycieli przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa z procesem szkolenia, który odbywa się w jednostce.
– Chcemy, aby widząc jak my szkolimy, zachęcali młodzież do tego, aby wstępowała w szeregi Wojska Polskiego. Promocja służby wojskowej jest dla nas niezwykle cenna i istotna. Dlatego współpraca m.in. z kuratorium oświaty, szkołami jest dla nas niezwykle ważna, w ten sposób propagujemy także naszą nowoczesną armię w społeczeństwie – dodaje.
Projekt „ My Młode Pokolenie Tobie Ojczyzno” realizuje stowarzyszenie PASSA. Jak mówi jego prezes Katarzyna Banasik, szkolenia dla uczniów i nauczycieli były reakcją na wydarzania za nasza wschodnią granicą.