Rzadki widok zaobserwowali przyrodnicy w gminie Kunów. W okolicach Bukowia pojawił się ryś, mówi zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrowiec Andrzej Borowiec.
– Zadomowił się w okolicach bukowskiej góry i czyżniowych wzgórz za Kunowem, które są dla niego jak się wydaje, dobrym miejscem do życia. Nie sądzę, by został tu na długo, bo teren nie jest gęsto porośnięty i zapewne powędruje głębiej w puszczę świętokrzyską, ale na razie jest wielką atrakcją przyrodniczą – mówi leśnik.
Nadleśniczy Adam Podsiadło podkreśla, że pojawienie się rysia na dość gęsto zamieszkanym terenie jest sensacją.
– To raczej rzadkie lasy, przeplatane brzozowymi zagajnikami, a jednak ryś się tu zadomowił. To pokazuje, że wbrew światowym tendencjom, w Polsce zwiększa się populacja rzadkich zwierząt, takich jak wilk, żubr czy ryś. Na terenie gminy Kunów występuje także bardzo rzadki gatunek ptaka – bocian czarny – mówi nadleśniczy.
Rysie zajmują zazwyczaj rozległe terytorium, którego wielkość zależy od bogactwa pokarmu, a w przypadku samców również od obecności samic. W naszej szerokości geograficznej pokarm rysia stanowią głównie sarny, a także większe ssaki kopytne – jelenie, młode łosie i dziki.
Rysie od 1995 roku są objęte ochroną gatunkową. Szacuje się, że na terenie całego kraju jest ich około 200.