Wyjątkowo rzadkie bantengi jawajskie zamieszkały niedawno w Ogrodzie Zoologicznym „Leśne Zacisze” w Lisowie w gminie Morawica. Dwa młode samce przyjechały do regionu świętokrzyskiego z zoo we Wrocławiu w ramach specjalnego programu skoordynowanej hodowli gatunków w ogrodach zoologicznych.
Bantengi jawajskie to krewniacy bydła domowego, pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej. Osiągają masę ciała około 600-800 kilogramów. Samice i młode są brązowe. Natomiast dorosłe samce z wiekiem robią się czarne. Na wolności żyją do 20 lat, zaś w ogrodach zoologicznych dożywają nawet 26 lat.
„Leśne Zacisze” jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można podziwiać bantengi jawajskie, informuje Paweł Zawadzki właściciel zoo w Lisowie.
– Są to najrzadsze krowy na świecie, w naturze żyje około tysiąca osobników. Zamieszkują lasy liściaste w Azji, między innymi w Laosie, Wietnamie czy na Bali. W naszym zoo nie mamy lasu liściastego, tylko sosnowy, ale staraliśmy się zapewnić bantengom warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie do samców dołączą dwie samice – wyjaśnia.
Populacja tego gatunku znacznie zmalała w ciągu ostatnich 10 lat na skutek niezrównoważonych upraw rolnych oraz wylesiania. Ponadto bantengi stały się obiektem polowań ze względu na to, iż ludność zamieszkująca niektóre części Azji wierzy w uzdrawiającą moc ich rogów. W efekcie gatunek ten jest zagrożony wyginięciem.
– W ogrodzie zoologicznym w Lisowie można także podziwiać wymarły już na wolności gatunek jelenia milu – przypomina Paweł Zawadzki. – Gatunek ten został wytępiony wskutek polowań. Jeden z cesarzy chińskich próbował utrzymać sztucznie populację milu, ale bez powodzenia. U nas zamieszkują trzy osobniki: samiec, który przyjechał z zoo w Poznaniu, samica z Brna oraz druga samica ze szwedzkiego ogrodu zoologicznego w Kolmarden. Być może za około dwa lata doczekamy się młodych – dodaje.
Jelenie milu to zwierzęta stadne, żywiące się głównie trawami i roślinnością wodną. Ubarwienie mają czerwonobrązowe latem, a zimą brązowoszare. Wzdłuż grzbietu ciągnie się czarny pas. U młodych występuje cętkowanie. Jeleń milu ma wąską, długą głowę, krótkie uszy i wyjątkowo długi ogon. W okresie godowym samce toczą między sobą zacięte walki. Samica rodzi w kwietniu lub maju jedno do dwóch młodych. Żyją przeciętnie około 18 lat.
„Leśne Zacisze” jest pierwszym i jedynym w województwie świętokrzyskim zoo. Placówka powstała w 2002 roku, a w 2016 roku uzyskała oficjalny status ogrodu zoologicznego. Zamieszkuje w nim około 120 gatunków zwierząt, w sumie około 600 sztuk, pochodzących z sześciu kontynentów.