Dorośli i dzieci bawili się wspólnie na festynie „Zdrowa Rodzina – zdrowe dziecko”. Impreza odbyła się w sobotę (10 czerwca) Zespole Oświatowych Placówek Integracyjnych w Micigoździe. Celem było integrowanie społeczności szkolnej i lokalnej.
Dyrektor placówki Zenon Kobiec podkreśla, że to doskonała okazja do tworzenia pozytywnych wspomnień zarówno dla uczniów, jak i dla rodziców.
– Nauczyciele przygotowali studio makijażu, tatuażu, loterię fantową, a także studio z balonami. Były także rozgrywki sportowe z nagrodami. Wydarzenie ma również charakter edukacyjny. W tym przedsięwzięciu wspierają nas policjanci i strażacy, którzy przygotowali m.in. pokazy udzielania pierwszej pomocy – dodaje.
Zdaniem Zbigniewa Piątka, burmistrza Piekoszowa, festyn jest nie tylko integracją, ale także okazją dla dzieci do zdobywania nowych umiejętności, odkrywania zainteresowań i rozwijania kreatywności. Wszystko w atmosferze dobrej zabawy i radości.
– To również sposób na promowanie zdrowego stylu życia, wartości społecznych i różnorodności. Cieszę się, że społeczność szkolna i lokalna tak angażuje się w organizacje tego wydarzenia – powiedział burmistrz.
Na festyn wybrał się także senator Krzysztof Słoń, który podkreślił, że to wydarzenie jest dowodem na to, że nie ma różnic między dziećmi zdrowymi, a niepełnosprawnymi, co stanowi największy atut imprezy.
– To jest integracja przez wielkie „I”. Ta placówka integracyjna codziennie tworzy atmosferę przyjaźni, życzliwości i wzajemnej pomocy. To wspaniałe, że zarówno dzieci, jak i młodzież, mają okazję spotkać się po zajęciach szkolnych w takiej atmosferze. W dzień wolny, podczas festynu, bawią się razem, pokazując, że jesteśmy społeczeństwem bez barier, przede wszystkim mentalnych i tych obecnych w naszej świadomości – dodał.
Karolina Bąbacz, nauczycielka w Zespole Oświatowych Placówek Integracyjnych w Micigoździe przyznaje, że festyn jest organizowany od kilku lat i cieszy się dużym zainteresowaniem.
– Zapraszamy tutaj rodziców dzieci, aby razem przyjemnie spędzili czas i zintegrowali się z lokalnym społeczeństwem. Wszystko zaczyna się od rodziny. To w rodzinie tworzą się relacje i przyswajane są podstawowe zasady, takie jak zdrowe odżywianie, zdrowy tryb życia, itp. Dlatego też wspieramy rodziny, ponieważ uważamy, że mają one priorytetowe zadanie – dodała.
Jedną z uczestniczek wydarzenia jest Magdalena Ciszek, uczennica klasy szóstej, która zdradziła nam dlaczego warto wybrać się na festyn.
– Od wielu lat uczestniczę w tym festynie i zawsze świetnie się bawię. Mam wiele wspaniałych wspomnień z tych wydarzeń. Jest wiele emocji, które towarzyszą mi podczas festynu. Spędzam tu wspaniały czas z przyjaciółmi, rodziną i innymi dziećmi. W naszej szkole mamy również dzieci niepełnosprawne, ale to wcale nas nie różni. Wszyscy jesteśmy tacy sami, jesteśmy dla siebie jak rodzina, przyjaciele i wzajemnie się wspieramy. Szanujemy się nawzajem i chcemy być razem – podkreśla.
Podczas festynu wystąpił m.in. zespół ludowy Piekoszowianie oraz Zespołu Pieśni i Tańca Kielce.