Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach to wyjątkowo cenny zabytek. Uznawany jest za najlepiej zachowaną oryginalną wczesnobarokową rezydencję pałacową z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce. Przez pięć lat eksperci pracowali nad jego renowacją.
Dziś (poniedziałek, 13 czerwca) w Pałacu odbyła się konferencja naukowa poświęcona metodom, ale i wyzwaniom, z którymi radzili sobie konserwatorzy.
Profesor Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach podkreśla, że skala projektu była bardzo duża.
– To interdyscyplinarny projekt, ponieważ połączone były działania konserwatorskie z działaniami modernizacyjnymi i z działaniami budowlanymi. Prowadziliśmy konserwację obiektów ruchomych, nieruchomych, samego Pałacu. Chcemy, aby nasi eksperci podczas konferencji podzielili się szerzej ze środowiskiem swoimi obserwacjami, swoimi ustaleniami – tłumaczył dyrektor.
Projekt „Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim” został zrealizowany dzięki wsparciu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W sumie koszt inwestycji wyniósł około 21 milionów złotych.
Małgorzata Misztal, główny konserwator w Pałacu Biskupów Krakowskich podkreśla, że prace konserwatorskie pozwoliły dokonać nowych odkryć.
– Działania obejmowały zarówno prace prowadzone na zewnątrz jak i wewnątrz obiektu. Dotyczyły głównie konserwacji w Drugim Pokoju Senatorskim, sali portretowej. Udało się pokazać i odczytać scenę nadokienną w Izbie Stołowej Górnej – informuje Małgorzata Misztal.
O metodzie, która to umożliwiła, czyli obrazowaniu multispektralnym opowiedział podczas konferencji profesor Tomasz Łojewski z Akademii Górniczo-Hutniczej.