Około 90 procent przedsiębiorców zmaga się z rosnącymi cenami energii. W środę (14 czerwca) w Politechnice Świętokrzyskiej odbyła się konferencja podczas której eksperci rozmawiali jak firmy mogą bronić się przed podwyżkami energii.
To m.in. lepsze zarządzanie tym zasobem, między innymi poprzez sięgnięcie po energię ze źródeł odnawialnych.
Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na obszar Europy Środkowo-Wschodniej, mówi, że jego firma wspólnie z Fundacją Digital Poland przygotowała raport Energia 4.0. Został on przedstawiony podczas konferencji. Jacek Łukaszewski informuje, że część dużych firm potrafiła zapobiec znaczącej podwyżce rachunków za energię.
– Duże firmy mają trochę większe możliwości negocjacyjne, poza tym wcześniej zaczęły inwestować we własne odnawialne źródła energii. Wszystko to spowodowało, że wzrostem kosztów energii zostało dotkniętych nie 90, a nieco ponad 70 procent dużych firm – tłumaczy prezes Schneider Electric.
Jacek Łukaszewski dodaje, że przedsiębiorcy muszą zmienić przede wszystkim sposób zarządzania energią. Pomóc w tym mogą mikrosieci energetyczne. Największą w Polsce sieć tego typu posiada Politechnika Świętokrzyska. Powstała dzięki współpracy z firmą Schneider Electric. Artur Pawelec z Laboratorium Przemysłowego Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że sieć pozwala nawet o 20 procent zmniejszyć koszty energii. W lecie dzięki panelom fotowoltaicznym i mikrosieci uczelnia jest zwykle w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie na prąd w całym kampusie.
– Pozwala optymalizować zużycie energii i w efektywny sposób wykorzystywać energię z odnawialnych źródeł. Na terenie uczelni mamy magazyn energii litowo-jonowy, mamy także mobilne magazyny, czyli samochody elektryczne – tłumaczy Artur Pawelec.
W przyszłości uczelnia uruchomi punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Obecnie trwa testowanie ładowarek. W sumie Politechnika Świętokrzyska ma 12 stanowisk, gdzie można ładować samochody elektryczne, w tym 2 pozwalające na bardzo szybkie ładowanie.