Piotr Ogórkiewicz w kategorii szkoły podstawowe, Anna Krawczyk w kategorii szkoły ponadpodstawowe oraz Agata Bisiecka w kategorii open – to zwycięzcy czwartej edycji konkursu literackiego „Tak widzę świat, tak go czuję. #dobresłowa”. Organizatorem wydarzenia byli wojewoda świętokrzyski i Polskie Radio Kielce.
Wojewoda Zbigniew Koniusz, patrząc na dotychczasowe odsłony konkursu, zwrócił uwagę, że z każdym rokiem jest coraz więcej osób, które chcą się podzielić z innymi swoją historią. Podkreślił, że jury w wyborze nagrodzonych prac było zgodne.
– W krótkich słowach, bo 6 tys. znaków, to się wydaje bardzo niedużo, ale można w nich opowiedzieć swoje życie, swoje miłości, radości, troski, problemy, upadki. To się udało. Laureatów mamy. Wyłoniliśmy ich prawie jednogłośnie – zaznaczył.
Zbigniew Koniusz wyraził radość, że konkurs się przyjął.
– Mam nadzieję, że Polskie Radio Kielce będzie z powiedzeniem kontynuowało tę inicjatywę. Na początku pomysł był taki, że to miała być pewna forma społecznej terapii, w odpowiedzi na covid. Po czterech latach doszliśmy do „dobrych słów”. Czy to oznacza, że normalizuje się świat? Pytanie, czy to oznacza, że my się normalizujemy pozostawiam bez odpowiedzi – dodał.
Konkurs „Tak widzę świat, tak go czuję” z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wydawało się, że ubiegłoroczna edycja była rekordowa, bo wypłynęły 354 prace z całego kraju. W tym roku jednak nadeszło ich ponad 420.
Prezes Radia Kielce Janusz Knap podziękował wszystkim osobom, które podzieliły się swoimi emocjami i wysłały swoje opowiadania. Ich zaangażowane pokazało, że ten konkurs jest potrzebny.
– Chciałem wyrazić nadzieję, że dobre słowa nie pozostaną tylko na kartach literatury, ale staną się treścią naszego wspólnego życia, że dobrych słów będziemy używać codziennie, w dobrej wierze i dla naszego wspólnego dobra – powiedział.
W imieniu kapituły konkursu, głos zabrała pisarka Irena Nyczaj. Podkreśliła, że ta edycja konkursu pokazała, że literatura wciąż żyje, rozwija się.
– To, że do tego konkursu przystępują dzieci, młodzież i wiele osób dorosłych szalenie nas cieszy. Oprócz tematu dla nas ważna była także forma. Ciekawiło nas, jak różne osoby poradzą sobie z tym samym zagadnieniem, ale również ważne było dla nas, jak to robią. Staraliśmy się wyłowić coś, co nie jest sztampą, ale szukaliśmy perełek – tłumaczyła.
W kategorii szkoły podstawowe wygrał 15-letni Piotr Ogórkiewicz za opowiadanie „Naścienne”. Nie mógł osobiście stawić się po odbiór nagrody, bo choroba zatrzymała go w domu. Zamiast niego przyjechał brat, Paweł, który bardzo go chwalił.
– Bardzo zdolny. Na co dzień zainteresowany sportem, ale też próbujący swoich sił z literaturą, z pisaniem. Uczy się w Zespole Szkół w Jankowie Pierwszym – to mała miejscowość pod Kaliszem, w województwie wielkopolskim – powiedział.
Drugie miejsce zajął Michał Knopik, a trzecie – Franciszek Stuchlik.
Wyróżniania otrzymali: Jan Kocot, Julia Wojciuch, Natalia Cepuchowicz, Łucja Kurzawska, Jakub Bednarz, Jan Goli, Aleksandra Jop, Magdalena Rejman i Lena Kotwa.
W kategorii szkoły ponadpodstawowe zwyciężyła Anna Krawczyk z Lublina, autorka opowiadania „Zgubione słowa”. Na co dzień jeździ konno i uczy się w Międzynarodowym Liceum Ogólnokształcącym Paderewski.
– Moja nauczycielka języka polskiego promuje różnego rodzaju konkursy i od niej właśnie się dowiedziałam o tym. Pomysł wpada mi do głowy i po prostu piszę. A nagrodę przeznaczę na coś, co jest związane z moją pasją – powiedziała.
Druga nagroda trafiła do Dobromira Szkarapaty, a trzecia do Natalii Lewickiej. Wyróżnienia otrzymali: Maria Krzysztyńska, Piotr Całka, Weronika Bąk, Zuzanna Kołodziej, Michalina Ryńska, Magdalena Szweda, Łukasz Sienkiewicz, Mikołaj Szreder i Maciej Pielasa.
W kategorii najstarszej, open, pierwszą nagrodę zdobyła Agata Bisiecka, występująca pod pseudonimem literackim Wiktor Orłowski. Obecnie kończy doktorat i jest nauczycielem akademickim na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Przyznała, że jej praca powstała w ostatniej chwili.
– Mam wypisaną całą listę planów na tematy, które chciałabym opisać. Konkursy są bodźcem, żeby to jakoś uporządkować i zrealizować. Natomiast koncepcja tego opowiadania, to samo życie. Wiązało się to z moim pobytem w szpitalu i z rozmowami, toczącymi się wtedy w rodzinie, które nie były do końca proste – tłumaczyła.
W każdej z trzech kategorii laureat pierwszego miejsca otrzymał Złote Pióro Wojewody Świętokrzyskiego oraz 5 tys. zł ufundowane przez Polskie Radio Kielce.
Konkurs literacki był elementem kampanii społecznej wojewody pod hasłem #dobresłowa. Cele przedsięwzięcia to propagowanie pozytywnych relacji międzyludzkich, walka z hejtem w internecie oraz promowanie pozytywnego myślenia.
I MIEJSCE – KATEGORIA OPEN:
I MIEJSCE – KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA:
I MIEJSCE – KATEGORIA SZKOŁA PONADPODSTAWOWA: