– W tym święcie jest pewna magia i radość płynąca z głębi serca – tak o Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” mówi profesor Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Jak dodaje, obecność artystów i twórców z całej Polski w tak niezwykłym miejscu, jak Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, daje wyjątkową okazję szerokiej publiczności, by poznawać kulturę i tradycję innych regionów.
– Festiwal to projekt, który łączy ludzi i pokolenia. To wydarzenie, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku i płci. Przywołuje wspomnienia i prowokuje do wzajemnych rozmów. Jako socjolog z dużym zainteresowaniem i radością obserwuję jak publiczność reaguje na występy artystów, jak komentuje wygląd strojów, teksty piosenek czy rodzaje instrumentów, na których grają muzycy ludowi – dodaje profesor Rafał Wiśniewski.
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury podkreśla zaangażowanie w festiwal rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, które do Tokarni przywiozą zwycięzców swoich konkursów lokalnych.
– Projekt Jawor łączy anteny radiowe w całej Polsce. To bez wątpienia wielkie święto kultury ludowej i sztuki. To nasza wspólna chluba – mówi.
Przypomnijmy, podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” zaprezentują się artyści i twórcy reprezentujący 14 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Partnerem Festiwalu jest Narodowe Centrum Kultury, a patronat honorowy nad festiwalem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.
Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” odbędzie się 17 i 18 czerwca w Kielcach i Tokarni.