Dwa jubileusze obchodzili w czwartek (15 czerwca) uczniowie, absolwenci i pracownicy Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej. 100 lat temu powołano Prywatne Gimnazjum Męskie im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. Po wojnie szkoły przejęły władze komunistyczne i przemianowały ją. 25 lat temu „Kostka” został reaktywowany dzięki staraniom Towarzystwa Szkoły Katolickiej.
Ksiądz Jacek Kopeć, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. świętego Stanisława Kostki podkreśla, że grono pedagogiczne zawsze starało się kształtować uczniów.
– Nie tylko dobrze edukując, ale też wychowując patriotycznie, wychowując nowych obywateli w myśl założenia Towarzystwa Szkoły Katolickiej oraz słów śp. biskupa Kazimierza Ryczana, który mówił, że to kielczanie wskrzesili tę szkołę. Po to, by sięgać korzeniami do historii, po to by budować przyszłość, aby nie zapomnieć o Bogu i nie zapomnieć o człowieku w biegu naszego życia – mówi ksiądz Jacek Kopeć.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza święta w kieleckiej katedrze, której przewodniczył biskup Jan Piotrowski. Później uczestnicy przeszli do szkoły, gdzie odbyła się gala jubileuszowa uświetniona przez uczniów placówki spektaklem teatralnym pod tytułem „Dziewczynko, wstań”.
Dla absolwentów „Kostki” uroczystości były okazją do spotkania swoich dawno nie widzianych kolegów i koleżanek ze szkolnej ławy oraz byłych nauczycieli. Żaklina Skowrońska, dziennikarka Telewizji Polskiej maturę pisała w roku 2008. Zapewnia, że ma same dobre wspomnienia z czasów nauki w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej.
– To jest szkoła, która naprawdę ma zdolność wyszukiwania talentów jak diamentów i później ich szlifowania. Tak naprawdę moja dziennikarska pasja, myśl, że chcę w przyszłości zostać dziennikarką pojawiła się w tych murach – wspomina Żaklina Skowrońska.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że szkoła jubilat jest ważnym punktem mapy edukacyjnej naszego województwa. Parlamentarzysta dodaje, że nie sposób przecenić wartości, które są tu wpajane uczniom.
– To że postawiony jest duży nacisk, aby była tu wspólnota, by na pierwszym miejscu były: ojczyzna, wychowanie do życia w społeczeństwie, w rodzinie. To nie przeszkadza, a wręcz pomaga w osiąganiu najwyższych celów naukowych i realizowaniu marzeń – twierdzi Krzysztof Słoń.
Absolwentami szkoły z czasów przedwojennych są między Józef Gierowski, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Tadeusz Łęski, znany architekt pracujący w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz ksiądz biskup Mieczysław Jaworski.