Świat sztuki sakralnej, ale też innowacji technologicznych, które na nowo definiują duchowość. Targi Kielce staną się ekspozycją najnowszych dzieł współczesnej sztuki religijnej. Podczas wystawy Sacroexpo w Kielcach, od poniedziałku do środy (19-21 czerwca), zaprezentuje się ponad 190 firm z dziesięciu różnych krajów. Wydarzeniu będzie towarzyszył zlot karawaningowy.
Jak mówi Magdalena Sitarska, z Targów Kielce, Sacroexpo to nie tylko szeroka oferta dewocjonaliów, różańców, modlitewników, elementów wyposażenia dla kościołów. W tym roku, po raz pierwszy hale targowe wypełnią dzieła sztuki religijnej, skupione na tematyce współczesnej.
– Jedna z prac wielkoformatowych, tkanino-witraż o powierzchni 40 m², zatytułowany„Ostatnia Wieczerza”, autorstwa Piotra Barszczowskiego, zawiśnie na szklanej elewacji Targów Kielce. Część z obrazów, rzeźb i ikon, będzie można wylicytować w trakcie aukcji Sacrum, która odbędzie się drugiego dnia Sacroexpo we wtorek, 20 czerwca. To doskonała okazja dla kolekcjonerów i miłośników sztuki religijnej – zaznacza.
Podczas Sacroexpo, hale Targów Kielce zamienią się w galerię sztuki, goszcząc kilkaset obrazów, rzeźb i ikon, autorstwa ponad stu utalentowanych artystów. Również, po raz pierwszy na terenie zewnętrznym kieleckiego ośrodka przed halą F targów Kielce, odbędzie się Zlot Karawaningowy.
– Będziemy mieć okazję zobaczyć 16 załóg z Katolickiego Stowarzyszenia Karawaningowego „Razem w Drodze”. Ich obecność związana jest z szóstą edycją zlotu, „Szlakiem sanktuariów i kościołów na trasie Wiślica- Kielce”. Będzie można obejrzeć wnętrza kamperów oraz przyczepy kempingowej – zachęca Magdalena Sitarska
Podczas wydarzenia (19 czerwca) zostanie zaprezentowany film „Historia jednej zbrodni”, Mariusza Pilisa. Dokument opowiada o losach rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin.
Wstęp na targi oraz udział we wszystkich wydarzeniach dodatkowych jest bezpłatny.