Kolonia to piąte, co do wielkości miasto Niemiec. Położone w zachodniej części kraju, w kraju Nadrenii Północnej-Westfalii. Jest stolicą rejencji Kolonia i liczy prawie 1,1 mln mieszkańców.
Najpopularniejszym zabytkiem i przy okazji symbolem Kolonii jest Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny. To przede wszystkim doskonały przykład gotyckiego stylu architektury z XIII wieku. Katedra ta jest też największym kościołem w mieście i drugą, jeśli chodzi o wysokość, gotycką świątynią na świecie. W 1996 roku Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny została wpisana na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. W środku warto zwrócić uwagę na malowidła z XIV i XV wieku, które przedstawiają sceny biblijne. Można tu też podziwiać jeden z najstarszych krzyży zachodniorzymskich – Krucyfiks Gerona, który pochodzi z X wieku. Do tego godnym uwagi jest również Ołtarz Trzech Króli z XV wieku i posąg Madonny Mediolańskiej z XIV wieku. Turyści mogą także za niewielką opłatą wejść po 550 schodach na wieżę, skąd rozpościera się panorama na całe miasto.
Kolejnym bardzo rozpoznawalnym zabytkiem w Kolonii jest Kościół Świętego Marcina. Jego powstanie datuje się na X wiek. Jednak świątynię trzeba było odbudować po zniszczeniach po II Wojnie Światowej. Kościół Świętego Marcina jest jednym z dwunastu romańskich w mieście. Jego charakterystycznym elementem jest masywna wieża, umiejscowiona u styku naw. Natomiast cała budowla oparta jest na treflowym planie.
Ważnym miejscem dla turystów w Kolonii jest również jedno z największych muzeów w Niemczech – Wallraf-Richartz-Museum&Fondation Corboud. Placówka może poszczycić się największą kolekcją malarstwa średniowiecznego w Europie. Całość można podzielić na pięć działów: prace malarzy średniowiecznych, malarstwo z XIX i XX wieku oraz nowożytne, a także rzeźbę oraz grafikę. Wśród średniowiecznych dzieł warto zwrócić uwagę na te wykonane przez Stephana Lochnera i malarzy z tzw. szkoły kolońskiej oraz unikatowe gotyckie ołtarze. Jeśli chodzi o kolekcje nowożytną to w Muzeum Wallraf-Richartz-Museum&Fondation Corboud można podziwiać głównie malarstwo niderlandzkie, w tym Rembranta czy Rubensa. Natomiast malarstwo XIX i XX wieczne reprezentują impresjoniści, niemieccy romantycy, realiści oraz symboliści.
Jedną z największych atrakcji Kolonii jest sławne Muzeum Czekolady. Można w nim zapoznać się z ponad trzema tysiącami lat historii produkcji wyrobów czekoladowych. Obejrzeć maszyny produkcyjne, czy w końcu spróbować miejscowej czekolady. Ciekawostką jest fakt, że w środku utworzono coś w rodzaju palmiarni, gdzie posadzone są drzewa kakaowca oraz inne egzotyczne rośliny. Nie unika się tu także ciemnej strony tego słodkiego przemysłu. W muzeum można dowiedzieć się o nie do końca uczciwej stronie tego biznesu i wykorzystywaniu ubóstwa krajów trzeciego świata, żyjących z uprawy drzew kakaowych. Pozwala to stać się świadomym konsumentem, który wybiera produkty czekoladowe, oznaczone znaczkiem fair-trade. Co ważne, po skończonej wizycie, każdy odwiedzający jest obdarowywany miejscową tabliczką czekolady, która już jest wliczona w cenę biletu.
Muzeum Perfum w Kolonii to kolejna turystyczna atrakcja w tym mieście. To właśnie z tego miejsca wzięła się międzynarodowa nazwa – woda kolońska. Muzeum umiejscowione jest w pomieszczeniach produkcyjnych z XVIII wieku. Na kilku piętrach pokazana jest tu historia firmy perfumiarskiej, założonej w 1709 roku. Jej założycielem był włoski perfumiarz Giovanni Maria Farina. To właśnie on stworzył i przede wszystkim wyprodukował, przy użyciu metody destylacji, jeden z bardziej rozpoznawalnych zapachów wody kolońskiej.
Kolejnym ciekawym miejscem w Kolonii jest wieżowiec KölnTriangle. Jego charakterystyczna ponad stumetrowa bryła jest widoczna z większości miejsc w tym mieście. Na szczycie wieżowca utworzono specjalnie dla turystów platformę widokową. Widać z niej panoramę całej Kolonii, a przede wszystkim to dobre miejsce by podziwiać w całej okazałości katedrę kolońską.