Jubileusz 50-lecia istnienia świętuje w tym roku Zespół Pieśni i Tańca „Kielce”. W piątek (16 czerwca) w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się koncert jubileuszowy, podczas którego tancerze zaprezentowali suitę lubelską, krakowską, łowicką i świętokrzyską oraz blok tańców narodowych. Wystąpił także Chór Garnizonowy.
Uczestnicy wydarzenia mogli również obejrzeć film, obrazujący historię zespołu na przestrzeni 50 lat jego istnienia. Pierwsza część przedstawiała okres pierwszych 30 lat, a druga odsłona obejmowała czas od reaktywacji zespołu do czasów współczesnych.
Edyta Bobryk, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach przyznała, że Zespołem Pieśni i Tańca „Kielce” możemy się chwalić nie tylko w Świętokrzyskiem czy też w Polsce, ale także na świecie.
– Bardzo się cieszymy, że ten zespół funkcjonuje w naszej instytucji już od tylu lat. Dla nas to jest ogromny zaszczyt. Jesteśmy dumni z tancerzy, bo zmagają się z różnymi trudnościami, nie zapominajmy o tym, że przez kilka lat ten zespól nie funkcjonował. Oczywiście został reaktywowany z wielkim sukcesem. Aktualnie zespół liczy 35 osób, a zasila go również kapela – mówi Edyta Bobryk.
Agnieszka Adamczyk, choreograf zespołu poinformowała, że z tą grupą związana jest od wielu lat.
– Moja przygoda z tańcem i tym zespołem zaczęła się kiedy tak naprawdę nie było mnie jeszcze na świecie. Moi rodzice poznali się właśnie w Zespole Pieśni i Tańca „Kielce”, więc można powiedzieć, że pasję do tańca wyssałam z mlekiem matki. Na początku nie chciałam tu przychodzić. Denerwowało mnie to, że każdy mówił, że jeśli rodzice tańczą, to ja pewnie też będę. To się zmieniło gdy ukończyłam kurs instruktorski. W zespole na początku byłam tancerką, potem solistką, a od kilku lat jestem choreografem – mówi Agnieszka Adamczyk.
Zespół Pieśni i Tańca „Kielce” działający przy Wojewódzkim Domu Kultury w naszym mieście, to taki nasz ambasador kultury. Ten zespół upiększa różne wydarzenia i uroczystości nie tylko kulturalne, ale też patriotyczne, podkreśla senator Krzysztof Słoń.
– Bardzo mnie cieszy, że w swojej działalności, w swoim repertuarze mają również tradycyjne polskie i bardzo podniosłe utwory i aranżacje. Mają też dużo takich elementów ludowych, które pokazują nam, jak bogata jest nasza polska kultura – mówił Krzysztof Słoń.
Zespół Pieśni i Tańca „Kielce” znany jest na całym świecie, przypomniał Tomasz Pleban, wicestarosta powiatu kieleckiego.
– Sam jubileusz 50-lecia istnienia też robi wrażenie. Myślę, że utrzymywanie tego zespołu w takiej sprawności i na takim poziomie artystycznym jaki reprezentuje przez tyle lat nie jest prostą rzeczą – przyznał Tomasz Pleban.
Zespół Pieśni i Tańca „Kielce” został utworzony w 1973 roku, z inicjatywy Tadeusza Zawistowskiego, ówczesnego prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich. Początkowo nie miał siedziby, a próby odbywały się w różnych miejscach. W 1976 roku siedzibą zespołu został Wojewódzki Domu Kultury w Kielcach, który do dziś jest domem dla tancerzy. Zespół koncertował w kraju i poza jego granicami, brał udział w międzynarodowych konkursach i festiwalach, m.in. w Rumunii, Bułgarii, Holandii, Niemczech, Francji, Szwecji i na Węgrzech.
W lutym 1998 r., działalność zespołu w WDK została zawieszona, a jego reaktywacja miała miejsce w 2004 roku. Od dwóch miesięcy występom zespołu towarzyszy pięcioosobowa kapela.