Ochotnicza Straż Pożarna w Krzczonowie, w gminie Opatowiec ma sto lat. Z tej okazji, jednostka została wyróżniona Złotym Znakiem Związku OSP Rzeczypospolitej Polskiej.
Jubileusz zainaugurowała msza święta polowa w intencji strażaków oraz założycieli i zmarłych członków Ochotniczej Straży Pożarnej.
Z kolei historię jednostki przedstawiła druhna Katarzyna Kukla. Powiedziała, że OSP powołali do życia zacni obywatele Krzczonowa w 1923 roku.
– Intencją założycieli była ochrona życia i dobytku mieszkańców naszej miejscowości, ponieważ w tym czasie większość zabudowań gospodarczych i mieszkalnych była kryta strzechą, co powodowało częste pożary, które niosły ze sobą bardzo duże straty. OSP powstała dlatego, by wspierać lokalną społeczność, budować postawy obywatelskie, świadczyć o sile małych ojczyzn – mówiła.
Co ciekawe, obecna świetlico-remiza powstała w czynie społecznym – zaznaczyła. – Wszyscy pracowali ochoczo i z dumą patrzyli, jak ,,rośnie” ich remiza, wielki okazały budynek z piękną salą, garażem, kuchnią i zapleczem sanitarnym, który stanowi wizytówkę Krzczonowa, służy jego mieszkańcom, jak również mieszkańcom z terenu gminy Opatowiec – dodała druhna.
Jubilatów odwiedził minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Zaznaczył, że nie ma nic piękniejszego niż bezinteresowna służba. – Niestety wymaga poświęcenia własnego czasu, często narażenia własnego zdrowia, a nawet życia, po to, aby nieść pomoc bliźnim, sąsiadom w sytuacjach klęsk żywiołowych, pożarach, wypadkach. Dlatego OSP powinny być uzbrojone w sprzęt ratujący życie – mówił minister.
– Mam satysfakcję, że jako minister sprawiedliwości postanowiłem, by środki z Funduszu Sprawiedliwości były również przekazywane na wsparcie OSP. Bo to do was, strażaków powinny trafiać pieniądze, po to, żebyście mogli poprzez profesjonalny sprzęt nieść dużo skuteczniej pomoc osobom potrzebującym – zaznaczył.
Zbigniew Ziobro dodał, że z tych środków m.in. ponad 200 wozów strażackich w skali kraju zostało przekazanych na potrzeby straży oraz tysiące urządzeń do ratowania życia.
Z kolei poseł Mariusz Gosek podziękował za trud ofiarnej służby w myśl przesłania „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.
– Niestety często było tak, że brakowało profesjonalnego sprzętu – dodał.
– Stąd państwo polskie wyszło naprzeciw uruchamiając szereg programów dedykowanych jednostkom OSP, po to, żeby was wspierać, po to, żebyście byli bezpieczni i nieśli pomoc i ratunek dla życia zdrowia i mienia ludzkiego – mówił.
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i wyróżnienia za dotychczasową długoletnią i nienaganną służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej dla zasłużonych działaczy tutejszej jednostki.
Z okazji jubileuszu 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzczonowie druhowie wraz z zarządem jednostki złożyli podziękowanie za zaangażowanie oraz współpracę na rzecz OSP m.in. druhowi Sławomirowi Kowalczykowi – prezesowi Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Opatowcu, a zarazem burmistrzowi Miasta i Gminy Opatowiec.
– Życzymy powodzenia w kolejnych działaniach dla dobra wspólnego bezpieczeństwa, oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym – mówili.
Burmistrz Sławomir Kowalczyk podkreślił, że OSP w Krzczonowie to jednostka działająca prężnie na rzecz naszej społeczności gminnej. Podkreślił także, że obecność ministra rządu RP znakomicie podniosła rangę uroczystości.
– Z Funduszu Sprawiedliwości nasze jednostki OSP są bardzo aktywnie wspierane m.in. poprzez środki na zakup mundurów, sprzętu, wszystkiego, co pomaga w działaniach ratowniczo-bojowych, gaśniczych – zaznaczył.
Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta OSP w Kocinie pod batutą kapelmistrza Roberta Pluty. Wydarzenie zakończył piknik strażacki z zabawą taneczną pod gwiazdami do białego rana.
Wyróżnienia:
Złotym Medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” odznaczono druhów: Czesława Kępskiego, Krystiana Zioło, Waldemara Zioło.
Srebrnym Medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” wyróżniono druhów: Bronisława Tkacza, Piotra Szluchcika i Adama Borzęckiego
Brązowym Medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” odznaczono druhów: Damiana Szluchcika, Tomasza Sambóra i Łukasza Porębskiego.
Z kolei BRĄZOWĄ ODZNAKĄ „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza” odznaczono druhny i druhów: Amelię Jaglińską, Nikolę Kukulską, Sandrę Paradę, Zuzannę Jaglińską, Maję Kowalską, Marcela Porębskiego, Igora Witkowskiego, Nikodema Kocińskiego, Dawida Gruszkę i Marcela Gruszkę.
ODZNAKĄ „Strażak Wzorowy” wyróżniono druhny i druhów: Katarzynę Kuklę, Pawła Jagielnika, Kamila Fetelę, Zdzisława Tkacza.