Z wizytą w Kielcach przebywał dziś (niedziela, 18 czerwca) biskup kijowsko-żytomirski ks. Witalij Kriwicki. W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego wygłaszał homilię podczas wszystkich Mszy Świętych.
Biskup jest salezjaninem polskiego pochodzenia a przed przyjęciem skary posługiwał jako proboszcz w parafii w Odessie. Do kapłaństwa przygotowywał się w Polsce.
Jak powiedział w rozmowie z Radiem Kielce, wojna postawiła przed Kościołem nowe wyzwania.
– Wiele osób straciło bliskich i cały dorobek życia, dlatego staramy się otaczać ich wszelką pomocą, zarówno materialną jak i duchową po to, aby nie zostali sami w trudnym dla nich czasie – wyjaśnia biskup Witalij Kriwicki.
– Staramy się zapewnić potrzebującym niezbędną pomoc. Cały czas pracują kuchnie, które wydają setki posiłków dziennie tym, którzy nie są w stanie przygotować ich sobie we własnym zakresie. Oprócz spraw materialnych niezwykle ważne są kwestie duchowo-psychologiczne. Osoby dotknięte wojną przeżywają ogromny stres, z którym same nie są w stanie sobie poradzić i pomoc w tym zakresie jest jednym z wyzwań jakie podejmuje kościół w Ukrainie – dodaje.
Wojna jest także swoistym egzaminem wiary. Część osób uważa, że Bóg nie wysłuchuje ich modlitw, bo go nie ma, inni zaś dają świadectwa różnych zdarzeń, w których dostrzegają działanie opatrzności Bożej – zaznacza biskup Kriwicki.
– Do kościoła w Chersoniu podczas sprawowania liturgii Bożego Narodzenia wpadła rakieta, ale nie eksplodowała. Żołnierze mówili nam później, że to cud, inaczej wszyscy zginęlibyśmy. Takie wydarzenie na pewno umocniło wiarę uczestników tego zdarzenia. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że jednym wojna zabierze resztki wiary jakie mieli a inni doznają jej odnowienia – wyjaśnia.
Podczas wizyty odbyły się spotykania z wiernymi oraz zbierane były ofiary dla poszkodowanych w wyniku wojny w Ukrainie, w szczególności dla tych którzy ucierpieli po wysadzeniu tamy na Dnieprze a także na zakup tabletów potrzebnych dzieciom do zdalnego nauczania.
Biskup Witalij Kriwicki urodził się 19 sierpnia 1972 roku w Odessie. W 1987 roku rozpoczął formację zakonną pod duchowym kierownictwem salezjanina ks. Tadeusza Hoppego. W 1990 roku wstąpił do Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosco. Przygotowywał się do kapłaństwa w wyższym seminarium duchownym w Krakowie. Tam 24 maja 1997 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po powrocie na Ukrainę pracował duszpastersko w Odessie, następnie jako proboszcz i przełożony miejscowej wspólnoty salezjańskiej w Korostyszowie (diecezja kijowsko-żytomierska). W latach 2012-2014 był dyrektorem oratorium i wikariuszem w Przemyślanach (archidiecezja lwowska), a od 2014 roku – proboszczem parafii św. Piotra w Odessie (diecezja odesko-symferopolska). 30 kwietnia 2017 roku został mianowany przez papieża Franciszka biskupem kijowsko-żytomierskim.