Niezwykła wystawa powstaje w podziemiach niemal 250-letniego Pałacu Wielopolskich w Pińczowie. Gościem specjalnym, a jednocześnie kuratorem wystawy będzie dr Wojciech Wielopolski – potomek arystokratycznego rodu Wielopolskich.
Jak informuje Andrzej Cepak, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, współorganizator wydarzenia, myślą przewodnią wystawy jest przybliżenie historii oraz sylwetek ordynatów „Od Myszkowskich do Wielopolskich”, którzy odegrali ważną rolę w dziejach Ponidzia, jak i całego kraju.
– Inspiracją do zorganizowania wydarzenia było spotkanie z panem Wojciechem Wielopolskim potomkiem trzynastego ordynata margrabiego Aleksandra Wielopolskiego. Wraz z żoną Ewą i przyjacielem rodziny odwiedził nas 11 października ubiegłego roku – mówi.
Aleksander Wielopolski zapisał się w historii m.in. tym, że dążąc do odbudowy ordynacji, spowodował, że Pińczów w roku 1839 ponownie powrócił do Wielopolskich.
Andrzej Cepak dodaje, że ekspozycja składa się m.in. z obrazów, kopii portretów ordynatów Myszkowskich i Wielopolskich. Dopełnieniem są makiety Zamku Pińczowskiego, Pałacu Wielopolskich i kaplicy św. Anny.
– Po otwarciu wystawy odbędzie się aukcja obrazów – prac wykonanych przez osadzonych z Zakładu Karnego w Pińczowie. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na rzecz dzieci niepełnosprawnych naszego ośrodka. Na zakończenie odbędzie się koncert muzyki klasycznej w wykonaniu muzyków z Filharmonii Świętokrzyskiej – mówi.
Wernisaż wystawy zaplanowany jest na sobotę, 24 maja na godzinę 18.00. Przez pierwszy tydzień będzie dostępna dla zwiedzających w piwnicach obiektu. Później zostanie przeniesiona do sali freskowej Pałacu Wielopolskich. Będzie ją można zwiedzać w porozumieniu z dyrekcją ośrodka.
Wstęp wolny.