Pranie brudnych pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej – to przestępstwa, które wkrótce będzie rozliczał Sąd Okręgowy w Kielcach.
Prokuratura Regionalna w Poznaniu zakończyła śledztwo przeciwko 24 osobom, zamieszanym w przestępczy proceder związany z wyłudzeniem unijnych dotacji i nienależnego podatku VAT.
Początki sprawy sięgają 2016 roku, kiedy w województwie świętokrzyskim zatrzymano 14 osób w związku z wyłudzeniem unijnego dofinansowania na budowę fabryki przetwarzającej odpady, która ostatecznie nie powstała.
Początkowo sprawę prowadzili śledczy z Krakowa. Podczas konferencji prasowej prokuratorzy informowali, że agenci CBA musieli wejść do kierownictwa firmy siłą, ponieważ podejrzani zabarykadowali się. W tym czasie jedna osoba wyrzucała telefony i laptopy przez okno.
Do procederu miało dojść w latach 2013-2015. Wśród osób zatrzymanych znaleźli się prezesi oraz pracownicy spółek, uczestniczący w procederze wyłudzenia dotacji oraz zwrotu podatku VAT. W 2016 roku śledczy informowali, że grupa naraziła Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i skarb państwa na stratę ok. 49 mln zł.
Jak wynika z informacji uzyskanych przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu, która ostatecznie zajmowała się tym postępowaniem, sprawa trafiła już do Sądu Okręgowego w Kielcach.
– Akt oskarżenia obejmował 24 osoby, którym zarzucono, miedzy innymi, udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwo oszustwa, tzw. prania brudnych pieniędzy, jak również popełnienie przestępstw z kodeksu karnego skarbowego – informuje Anna Marszałek, rzecznik prokuratury.
Z informacji uzyskanych przez Sąd Okręgowego w Kielcach wynika, że 19 lipca odbędzie się posiedzenie przygotowawcze, podczas którego między innymi wyznaczane są terminy rozpraw.