O pieniądze unijne chcą starać się firmy i przedsiębiorstwa skupione w Klastrze Metrologicznym. W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie odbywa się szkolenie dotyczące możliwości sięgnięcia po fundusze z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że Klaster Metrologiczny powstał w Kielcach z inicjatywy Głównego Urzędu Miar.
Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny GUM mówi, że w środę (21 czerwca) obchodzimy Dzień Przedsiębiorcy, a to właśnie osoby prowadzące biznes są największymi beneficjentami Klastra Metrologicznego.
– Mamy możliwość budowania relacji ze środowiskiem akademickim, współpracy z urzędem centralnym jakim jest GUM, ale też współpracy pomiędzy przedsiębiorcami. W klaster zaangażowały się małe firmy, ale też duże jak Polska Grupa Zbrojeniowa. Są kolejni chętni, by do nas przystąpić – mówi dyrektor.
Piotr Ziółkowski dodaje, że Unia Europejska w nowej perspektywie finansowej zachęca do skupiania się i tworzenia klastrów w różnych branżach. Wspiera też projekty łączące ze sobą aspekty badawcze oraz gospodarcze. Skorzystać może na tym cały nasz region oraz Kielce, gdzie powstaje Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar.
– Cieszymy się, że Kielce stały się nieformalną stolicą metrologii polskiej. Wspólnie z Polską Unią Metrologiczną organizujemy różne seminaria. W przyszłym roku planujemy kolejny kongres przedsiębiorczości, który będzie dedykowanym obszarowi metrologii dla przedsiębiorców – zapowiada Piotr Ziółkowski.
Obecnie w Klastrze Metrologicznym skupionych jest prawie 50 firm i instytucji.