Rada powiatu kieleckiego po raz kolejny podtrzymała stanowisko przeciwne próbom promowania ideologii LGBT. Podczas środowej (21 czerwca) sesji, radni głosowali nad uchyleniem stanowiska sprzed trzech lat, wyrażającej sprzeciw wobec prób wprowadzenia ideologii „LGBT” do lokalnej wspólnoty samorządowej. „Za” uchyleniem było 8 osób, „przeciw” 15, a jedna wstrzymała się od głosu.
Wniosek o uchylenie złożył radny Robert Kaszuba z klubu Polska 2050. Przed głosowaniem zabrała głos Anna Kosmala z tego klubu. Podkreśliła, że na początku kadencji radni ślubowali służyć wszystkim mieszkańcom, a ci są różni. – Proszę o przyjęcie tej uchwały – dodała.
Przeciwko byli radni klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący klubu Tomasz Pleban informuje, że ideologia, którą reprezentuje Klub Polska 2050 jest dla nich nie do przyjęcia.
– To stanowisko i to uzasadnienie nam zupełnie nie pasuje i nie zgadzamy się z nim, więc klub wypowiedział się przeciwko zmianie stanowiska. O tych kwestiach się teraz mówi i są podejmowane przez różnych polityków. Jest też dyskusja społeczna i dobrze, bo na ten temat trzeba rozmawiać. Marszałek i starosta skierowali stosowne pisma do rządowych i unijnych instytucji z zapytaniem, jak nasze stanowisko przełoży się na przyznawanie środków finansowych. Czekamy na te opinie – przypomina Tomasz Pleban.
Starosta kielecki Mirosław Gębski ocenia, że ewentualne zagrożenie związane z nieotrzymaniem unijnych pieniędzy dla Powiatowego Urzędu Pracy, czy innych projektów jest znikome.
– Jeżeli nie otrzymalibyśmy takich pieniędzy, to wtedy jako powiat kielecki będziemy dyskryminowani. Podkreślę, że nie ma u nas dyskryminacji. Gdy ktoś rejestruje samochód, sprzedaje lub kupuje działkę i zgłasza to w wydziale geodezji czy w wydziale budownictwa, to nie pytamy o preferencje seksualne danej osoby – twierdzi starosta.
Sesja odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach.