Promocja reprintowego, opatrzonego komentarzami naukowymi, monumentalnego wydania unikatowego rękopisu – „Spicilegium” odbędzie się dziś (czwartek, 22 czerwca), w Bibliotece Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Pod łacińską nazwą „Spicilegium” kryje się dzieło, które przez lata uchodziło za zaginione. Polscy badacze odnaleźli je w Morawskim Ziemskim Archiwum w czeskim Brnie. Na początku tego roku, dzięki wsparciu Polskiego Radia Kielce, ujrzało światło dzienne.
Jak mówi prof. Krzysztof Bracha, historyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, wartość publikacji jest ogromna, bo opisuje nieznane dzieje opactwa na Świętym Krzyżu i pokazuje potęgę świętokrzyskiej biblioteki.
Autorem dzieła z kolekcją źródeł do dziejów opactwa benedyktynów na Św. Krzyżu był francuski benedyktyn, Gérard Lefebvre de Lassus, który w latach 1797-1802 był bibliotekarzem w klasztorze na Łyścu.
W czwartkowym spotkaniu połączonym z prezentacją projektu „Zabytki dawnego dziejopisarstwa łysogórskiego” wezmą udział współautorzy opracowania rękopisu: prof. Krzysztof Bracha (Instytut Historii UJK Kielce), Marek Derwich (Instytut Historii Uniwersytetu Wrocławskiego), Jerzy Kaliszuk (IHN PAN Warszawa) oraz prof. Mieczysław Mejor (IBL PAN Warszawa), dr Ewelina Kaczor (CSM KUL Lublin) i Adam Cedro (UJK Kielce).
Początek spotkania o godz. 12. Wstęp wolny.