Gospodarstwa domowe mogą skorzystać z możliwości zamrożenia stawek za energię elektryczną na poziomie z 2022 roku. Jest to możliwe, dzięki ustawie przyjętej przez Sejm w październiku ubiegłego roku.
Tak zwana Tarcza Solidarnościowa ma uchronić Polaków przed rosnącymi cenami prądu. Wniosek o zastosowanie ulgi należy złożyć do 30 czerwca, osobiście w dowolnym punkcie obsługi klienta dostawcy prądu, z którego usług korzystamy, listownie lub przez Internet za pomocą podpisu zaufanego, lub podpisu kwalifikowanego.
Jak ocenia profesor Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, przewodniczący rady nadzorczej Instytutu Myśli Szumana, to rozwiązanie przygotowane przez polski rząd jest dobre, nie tylko w skali kraju, ale nawet Europy.
– Brak wsparcia spowodowałby, że gospodarstwa domowe, ze względu na wyższy koszt energii elektrycznej przeznaczałby znacznie mniejsze kwoty na zakup dóbr i usług, co w konsekwencji doprowadziłoby do pogorszenie funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Taka ulga jest dźwignią utrzymującą wzrost gospodarczy na wysokim poziomie – wyjaśnia.
Z możliwości zamrożenia ceny można skorzystać tylko do pewnego limitu zużycia. Wynosi on: 2000 kWh – dla każdego gospodarstwa domowego, o ile nie jest w nim wykonywana działalność gospodarcza. W tym wypadku ulga jest naliczana automatycznie, więc nie jest potrzebny wniosek. Dla osób niepełnosprawnych oraz mieszkających z osobą posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności, limit wynosi 2600 kWh, a 3000 kWh – dla rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny i rolników. Po przekroczeniu tych limitów zużycia, odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą energię według stawek obowiązujących w 2023 roku.
Osoby, które nie złożą wymaganych dokumentów w terminie nie będą uprawnione do otrzymania wyższego limitu zamrażającego ceny prądu. W takim przypadku ich limit zużycia energii wyniesie 2000 kWh na rok.
Według przewidywań rządowych, z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 roku skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych, a na nowe rozwiązanie rząd wyda ok. 23 mld zł.