Sztuczna inteligencja wysłucha pacjenta, zbierze wstępny wywiad na temat dolegliwości, a później skieruje do odpowiedniego lekarza, któremu zasugeruje też diagnozę. Nad takim rozwiązaniem pracować będą informatycy z Politechniki Świętokrzyskiej, wspólnie z ekspertami z firmy Altar. Dziś (czwartek, 22 czerwca) podpisano umowę w sprawie opracowania systemu PARROT AI, czyli inteligentnego asystenta lekarza.
Profesor Zbigniew Koruba, rektor kieleckiej uczelni mówi, że opracowany system ułatwi życie pacjentom, bowiem lekarze będą mogli poświęcić im więcej uwagi. – Obecnie około 28 procent czasu, lekarz musi poświęcić na czynności administracyjne. Dzięki naszemu rozwiązaniu lekarze naprawdę zostaną odciążeni – zapowiada rektor.
Projekt PARROT AI jest już drugim, nad którym pracują wspólnie naukowcy Politechniki Świętokrzyskiej oraz firmy Altar. Pierwszy, który poświęcony jest obsłudze infolinii również wykorzystuje sztuczną inteligencję. Krzysztof Guzikowski, wiceprezes firmy mówi, że pewne wypracowane rozwiązania zostaną wykorzystane do stworzenia inteligentnego asystenta lekarza.
– Chcielibyśmy aby to narzędzie było szeroko komercjalizowane, ponieważ jest zaprojektowane w taki sposób, by nie ograniczało się tylko do dużych przychodni i sieci medycznych. W pierwszym etapie korzystać z tego będą mogli lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego czy przyjmują w małych gabinetach, czy dużych przychodniach – twierdzi Krzysztof Guzikowski.
System PARROT AI będzie się uczył i docelowo wykorzystywać go będą również lekarze specjaliści. Koszt opracowania inteligentnego asystenta lekarza szacowany jest na 11 mln zł. System ma być gotowy do 2026 roku, a Politechnika Świętokrzyska i firma Altar dostały na niego 8 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.