Występy wokalne, sobótkowa biesiada przy ognisku, kino plenerowe, ale przede wszystkim widowisko „Noc Kupały” – dawny obrzęd ludowy w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Korczynie.
To tylko niektóre z atrakcji wspólnego świętowania tradycyjnych „Sobótek” w Nowym Korczynie.
– To święto ognia, wody, słońca, księżyca jak również urodzaju, płodności, radości oraz miłości informuje Mariola Lotko, dyrektor Biblioteki Centrum Kultury w Nowym Korczynie.
Dyrektorka powiedział, że nie żyjąca już, długoletnia bibliotekarka pani Maria Babicz wspominała, że w Korczynie za młodych lat naszych rodziców, kiedy jeszcze nie było oświetlenia, radia, ani telewizji, atrakcją był właśnie sobótkowy wieczór.
– Starsza młodzież znosiła słomę ze starej strzechy i umieszczała to u stóp figury św. Jana za mostem ustrojonej przez panny w kwiaty, wieńce, a o zmierzchu zapalała. Ponieważ noc była krótka, iluminacja trwała do świtu. Starsi przechadzali się po deptaku nad Nidą, a chłód rzeki uprzyjemniał spacer – opowiada.
Nie zabraknie również konkursu na najpiękniejszy świętojański wianek.
– W tę wyjątkową noc panny na wydaniu plotły wianki wykorzystując do nich zioła uważane za magiczne: bylice, łopian, rosiczkę. Była to również szałwia, dziurawiec, ruta i dziewannna. Wierzono, że w ten sposób odstraszy się złe duchy, uchroni się, że przed chorobą i zagwarantuje szczęśliwe zamążpójście – dodaje.
Ponadto jak zaznacza Mariola Lotko, suszone wianki bylicy zakładano bydłu na rogi, by ustrzec je przed chorobami, urokami czarownic. W Noc Kupały rozpalano ogniska nad rzekami, zanurzano się w wodzie. Wierzono, że ma ona właściwości lecznicze.
Organizatorzy zachęcają także do udziału w konkursach m.in. wiedzy o „Sobótkach”, warsztaty plastyczne. Będą też wystawy rękodzieła i malarstwa lokalnych artystów. Na scenie wystąpią członkowie Klubu Senior+, stowarzyszenia KGW Korczynianie oraz Folklorystyczny Zespół „Wianeczek”.
Tradycyjne „Sobótki” odbędą się w tę sobotę o godzinie 18,00 przy molo nad Nidą w Nowym Korczynie.