Obrona elektrowni i kopalni w Turowie oraz sprzeciw wobec unijnych pomysłów dotyczących relokacji uchodźców, były głównymi tematami spotkania polityków Prawa i Sprawiedliwości w Bogatyni na Dolnym Śląsku.
W konwencji wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, prezes PiS-u Jarosław Kaczyński i liderzy pozostałych ugrupowań tworzących Zjednoczoną Prawicę. W ocenie świętokrzyskich polityków było to niezwykle istotne wydarzenie, które jest symbolicznym początkiem kampanii wyborczej.
Poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckich struktur Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że miejsce spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy było symboliczne i niezwykle znaczące.
– Bogatynia w cieniu kopalni i elektrowni Turów. To ważny sygnał, że nie odpuścimy Turowa. Będziemy bronić naszej polskiej suwerenności energetycznej, bo to nasz wspólny dorobek. Nie możemy tkwić w dyktacie europejskich, ale także polskich sądów, które nie biorą pod uwagę polskiego interesu gospodarczego. Dzisiejsze spotkanie w Bogatyni to wyraźny sygnał, że nie odpuszczamy naszej suwerenności energetycznej. W naszym kraju chcemy sobie ułożyć życie według naszego, polskiego planu. O tym wyraźnie mówił premier Jarosław Kaczyński, że nikt nie będzie dyktować tego, co Polska ma czynić. Polska ma być krajem wolnym, demokratycznym, który będzie się urządzał na własną odpowiedzialność, a nie pod dyktatem innych państw, które naszym kosztem próbują walczyć o swoje interesy – stwierdził.
W ocenie Piotra Wawrzyka, wiceministra spraw zagranicznych, spotkanie Zjednoczonej Prawicy w Bogatyni było symbolicznym otwarciem kampanii Prawa i Sprawiedliwości.
– Miejsce spotkania, Bogatynia było szczególne, co podkreślali wszyscy liderzy Zjednoczonej Prawicy na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. To miejsce ogniskuje wszystkie wyzwania, przed którymi stoi Polska. Kwestia bezpieczeństwa energetycznego w kontekście wojny na Ukrainie, i tych działań, które podejmuje tam Rosja, ale także w kontekście tych działań, które wobec bezpieczeństwa polskiej energetyki podejmuje Unia Europejska i sądy unijne. Można powiedzieć, że dziś Turów jest pigułką bieżących problemów Polski – dodał.
Piotr Wawrzyk w odniesieniu do aktywności pozostałych ugrupowań politycznych ocenił, że nadchodząca kampania wyborcza będzie kampanią dwóch różnych jakości.
– Z jednej strony będzie kampania Donalda Tuska pełna hejtu, nienawiści, kłamstw, obrażania i manipulacji. Z drugiej kampania faktów, pełna liczb i danych pokazujących faktyczny obraz sytuacji, przytaczanych przez Prawo i Sprawiedliwość i obóz Zjednoczonej Prawicy – stwierdził.
To bardzo energetyczny wiec, z bardzo silnym przekazem – tak spotkanie polityków Zjednoczonej Prawicy w Bogatyni oceniła wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka.
– Bronimy Polski, bronimy polskiej suwerenności, bronimy ludzi pracy i jesteśmy w tym razem. Podczas tego wiecu występował niekwestionowany lider Zjednoczonej Prawicy, ale także wszyscy liderzy pozostałych ugrupowań, które są razem z nami w koalicji. Podczas tego spotkania mogliśmy oglądać morze biało-czerwonych flag. To był symbol tego, że to w takich miastach jak Bogatynia bije serce Polski – stwierdziła.
W spotkaniu z mieszkańcami Bogatyni wziął udział także poseł Mariusz Gosek, prezes świętokrzyskich struktur Suwerennej Polski. Parlamentarzysta stwierdził, że istotnym przesłaniem tego wydarzenia było potwierdzenie jedności obozu Zjednoczonej Prawicy.
– Polacy usłyszeli, że Zjednoczona Prawica jest razem, a wszystkie ugrupowania wchodzące w skład szeroko pojętego bloku patriotycznego wystartują z jednej, wspólnej listy. Znajdzie się na niej także ugrupowanie ministra Zbigniewa Ziobro, Suwerenna Polska. Cała konwencja upłynęła wokół suwerenności, a także wolności, ograniczanej przez eurokratów, czego przykładem jest kopalnia i elektrownia w Turowie, atakowana przez TSUE i eurokratów z Brukseli. To było bardzo dobre, patriotyczne spotkanie, w którym wzięło udział kilkanaście tysięcy osób – ocenił.
Według informacji, które przekazał rzecznik PiS Rafał Bochenek, w spotkaniu polityków Zjednoczonej Prawicy w Bogatyni wzięło udział 15 tys. osób.
Podczas wiecu przemawiali: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, prezes Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro, lider Partii Republikańskiej Adam Bielan, Zbigniew Giżyński (Polskie Sprawy) oraz Marcin Ociepa (Stowarzyszenie OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej).