Mieszkańcy Cisowa w gminie Daleszyce nie zapominają o żołnierzach oddziału partyzanckiego Armii Krajowej „Wybranieccy”. W niedzielę (25 czerwca) w kruchcie miejscowego kościoła została odsłonięta pamiątkowa tablica.
Burmistrz Daleszyc Dariusz Meresiński przypomina, że okazją jest 80. rocznica utworzenia oddziału „Barabasza”, czyli Mariana Sołtysiaka.
– To wielka uroczystość patriotyczna w Cisowie. Co roku pamiętamy o tych wydarzeniach i oddajemy chwałę bohaterom, którzy walczyli o wolną Polskę, abyśmy mogli żyć w niepodległym kraju – mówi Dariusz Meresiński.
Generał broni w stanie spoczynku Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych zaznacza, że oddział „Barabasza” i jego żołnierze dali świadectwo tego jak można kochać swoją ojczyznę.
– W ich sercach zawsze grała muzyka miłości do Ojczyzny – podkreślił.
Historyk, profesor Adam Massalski przypomina, że oddział „Wybranieckich” to pokolenie noszące miano „Pokolenia Kolumbów”.
– To młodzi ludzie, którzy mieli 17-20 lat w 1939 roku. Dorastali w czasach, kiedy w Polsce obowiązywał system wychowania państwowego, czyli patriotycznego. W wielu przypadkach to byli harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego – dodaje prof. Adam Massalski.
W uroczystości wziął udział także wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
– To część naszej walki o wolność i niepodległość. Powinniśmy brać udział w takich wydarzeniach, aby oddawać cześć i honor tym, którzy walczyli o to, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju – podkreśla parlamentarzysta.
– To bardzo ważne, że mieszkańcy Cisowa pamiętają o bohaterach tamtych czasów – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
– Pamiętają o tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę. To ważne, że w wydarzeniu wzięli udział także uczniowie i harcerze – dodała.
Oprawę wojskową uroczystości zapewniło Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznej w Kielcach.
Oddział „Barabasza” stacjonował w lasach cisowskich w latach 1943-44. Przed kościołem, w którym upamiętniono „Wybranieckich, 3 maja 1944 roku przeprowadzono partyzancką defiladę.