Od najbliższej soboty, 1 lipca zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Zdaniem Wojciech Przybylskiego, wojewódzkiego konsultanta ds. zdrowia publicznego, to dobry termin na zniesienie ograniczeń, które obowiązywały do tej pory. Jak mówi specjalista, decyzja podjęta została w oparciu o badania naukowe, rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia i instytucje międzynarodowe.
– Stan zagrożenia epidemicznego został zdjęty w odpowiednim terminie. Ten wirus stracił już swoją ogromną zjadliwość. On dalej funkcjonuje w przyrodzie i będzie dalej atakował zwłaszcza jesienią. Jednak stał się normalnym, sezonowym wirusem, jak grypa. Nie oznacza to, że on się już całkowicie wyeliminował, on z nami będzie. Na szczęście będzie mutował w normalnych zakażeniach wirusowych, infekcji powodujących katar, które nie są niebezpieczne dla populacji – mówi specjalista.
W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek ochronnych, m.in. w placówkach służby zdrowia, przypomina Wojciech Przybylski.
– Nie trzeba będzie zakładać maseczek ochronnych w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, w szpitalach, poradniach oraz gabinetach stomatologicznych. To jest ułatwienie dla ludzi. Choć proszę pamiętać o tym, że maseczek powinni używać zwłaszcza pracownicy medyczni, kontaktujący się z pacjentami zakażonymi z powodu różnych zakażeń. To jest nasza ochrona przed zakażeniem – dodał Wojciech Przybylski.
Od 1 lipca pracodawcy zobowiązani będą także wykonać wszystkie zaległe badania okresowe oraz badania wstępne medycyny pracy. Obowiązek wykonywania badań okresowych został zawieszony tuż po wybuchu pandemii, aby zmniejszyć obłożenie placówek medycyny pracy pacjentami oraz ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa. Pierwotnie planowano, aby pracodawcy zobowiązani byli do wykonania zaległych badań w terminie 60 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. W związku z postulatami pracodawców czas ten został wydłużony do 180 dni.
Analogiczne zawieszenie terminów zastosowane zostało w przypadku szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym przypadku jednak termin na uzupełnienie brakujących szkoleń jest krótszy, bo wynosi 60 dni.
Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono w Polsce od 16 maja 2022 roku. Wcześniej obowiązywał stan epidemii.