Jak powinien funkcjonować sport w Kielcach? Czy samorząd powinien wspierać zawodowe drużyny sportowe? Co dalej z przebudową Hali Legionów w Kielcach? Te i wiele pytań było przedmiotem spotkania które odbyło się na Suzuki Arenie w ramach cyklu „Forum Kielce – debaty o przyszłości”.
W dyskusji uczestniczyli świętokrzyscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, klubów piłki nożnej oraz ręcznej, a także stowarzyszeń promujących kulturę fizyczną. Wiceminister sportu i turystyki, Anna Krupka zaznaczyła, że rząd stale inwestuje w popularyzację aktywności fizycznej w różnych grupach wiekowych. Parlamentarzystka przypomniała, że w tym roku budżet ministerstwa przeznaczony na ten cel wynosi 600 mln zł.
– Sport to ważna dziedzina życia społecznego. Dlatego cieszę się, że mogliśmy poruszyć szereg spraw związanych właśnie z rozwojem infrastruktury sportowej, potrzeb oraz wydatków z tym związanych. Mówiliśmy także o sporcie zawodowym i amatorskim, a więc naszych najważniejszych ambasadorach reprezentujących dwa największe kluby sportowe w Kielcach: Industrię Barlinek Kielce oraz Koronę Kielce – mówi.
Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce S.A. przyznaje, że finansowanie sportu przez samorządy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Prezes uważa, że opinie części kieleckich radnych krytycznie odnoszących się do wspierania piłkarzy przez miasto niejednokrotnie niszczą wizerunek klubu.
– Z jednej strony drużyny ciężko pracują na to by budować wizerunek swój i miasta, a z drugiej jedna wypowiedź w sprawie finansów potrafi to zniszczyć. Częściej w ogólnopolskich mediach mówi się w przypadku Korony czy Barlinka o kontrowersjach dotyczących ich finansowania niż o ich sukcesach sportowych – stwierdza.
– Jesteśmy zgodni co do tego, że finansowanie zawodowego sportu z publicznych pieniędzy nie jest dobrym rozwiązaniem. Ale należy dojść do źródła problemu. Tu nie chodzi o to, by manifestować swoje zdanie na ten temat niszcząc przy tym wizerunek klubu i miasta. Niestety, ale w pewnych aspektach jesteśmy pośmiewiskiem na tle Polski. W kraju jest wiele miast gdzie przeznacza się o wiele wyższe kwoty na wsparcie drużyn zawodowych, a nikt o tym nie mówi – dodaje Łukasz Jabłoński.
Paweł Papaj, dyrektor marketingu Barlinek Industria Kielce S.A. podkreślił, że zawodowe drużyny sportowe to nie tylko emocje na boisku. Sport to również biznes i promocja miasta w kraju i za granicą. Paweł Papaj przypomniał, że wokół klubu szczypiornistów skupionych jest obecnie około 150 przedsiębiorców.
– Organizujemy spotkania w ambasadach i konsulatach państw, z których pochodzą nasi zawodnicy. Tam współpracujemy też z izbami gospodarczymi, które sprowadzają do naszego kraju blisko 60 proc. inwestycji. Rozpoznawani zawodnicy ułatwiają nawiązanie kontaktów czy budowanie współpracy. Sport zawodowy możne zarabiać na siebie np. poprzez ściąganie do naszego miasta nowych inwestorów i nawiązywanie kontaktów handlowo-gospodarczych – mówi.
Paweł Papaj przyznał również, że poruszony dziś temat Hali Legionów stanowi jedynie wstęp do szerszej rozmowy o potrzebach drużyny.
– Jest to obecnie jeden z najgorszych tego typu obiektów w lidze mistrzów. Od momentu budowy w 2006 roku nie przeszła żadnego poważniejszego remontu. Wtedy budynek ten miał być wielofunkcyjny. Finalnie odbywają się tam niemalże wyłącznie mecze piłki ręcznej. Hala nie spełnia jednak wielu podstawowych przepisów, ale też europejskich standardów – podkreśla dyrektor.
Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc jest zdania, że sport zawodowy powinien być utrzymywany ze źródeł prywatnych, jak sponsorzy. Wiceprezydent wskazuje jednak, że budząca szereg emocji sprawa finansowania Korony Kielce nie jest jednoznaczna.
– Wiele samorządów wspiera sport zawodowy, tak jak przez lata miało to miejsce w Kielcach. Uważam jednak, że z uwagi na trudną sytuację finansową najbardziej komfortowym rozwiązaniem byłoby gdyby kluby sportowe miały sponsorów. Powinniśmy jednak pamiętać, że Korona Kielce jest klubem w nieco innej pozycji, ponieważ jest to spółka miejska. W tej sytuacji to miasto jest właścicielem drużyny i ma pewne obowiązki wobec spółki, które wynikają z prawa spółek handlowych. Właściciel jest zobowiązany o to by dbać o dobrą kondycję spółki – stwierdza.
W dyskusji uczestniczył także Marcin Zychalski ze Stowarzyszenia SportCK. Spotkanie moderował Stanisław Wróbel, redaktor naczelny Echa Dnia.
„Forum Kielce – debaty o przyszłości”, to cykl debat o przyszłości Kielc i całego województwa świętokrzyskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację im. Stefana Artwińskiego, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach oraz dziennik Echo Dnia.