Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzymało certyfikat „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”. To już drugie takie wyróżnienie dla tej placówki.
Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO przyznaje, że żywienie wpływa na efekty leczenia w 30 proc., dlatego bardzo ważne jest, by pacjent onkologiczny był odżywiany w odpowiedni sposób.
– Stan odżywiania ma wpływ na wynik leczenia zarówno chirurgicznego, radioterapii, czy chemioterapii. U pacjentów niedożywionych na pewno trudniej goją się rany, a czas powrotu do zdrowia jest o wiele dłuższy. Dlatego też zespół żywieniowy w szpitalu o tym pamięta i swoją troskę skupia na tym, żeby tych pacjentów w optymalnym stanie odżywienia doprowadzić do leczenia onkologicznego – dodał prof. Stanisław Góźdź.
Przemysław Ciepiela, przewodniczący zespołu żywieniowego w ŚCO informuje, że odpowiednia dieta, to inwestycja w pacjenta, ale też i oszczędność dla szpitala. – Żywienie kliniczne ma olbrzymi wpływ na wyniki leczenia pacjenta. Szczególnie teraz, gdy stawiamy na jakość leczenia, nie wyobrażamy sobie dobrych wyników bez odpowiedniej diety. Z amerykańskich przeliczeń wynika, że każda złotówka wydana na wartościowe żywienie pacjenta przynosi 60 zł zysku, patrząc całościowo w budżecie szpitala – dodał dr Przemysław Ciepiela.
Certyfikat „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” został przyznany na dwa lata.