Dr Robert Piwko, został nowym naczelnikiem kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Zastąpił na tym stanowisku dr Dorotę Koczwańską-Kalitę, która kierowała kieleckim IPN przez ostanie osiem lat, od 2015 roku.
Dziś (środa, 28 czerwca) nowego naczelnika powołał dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który podziękował ustępującej naczelnik, za prawie 22 lata pracy na rzecz instytutu. Jak podkreślił, Dorotę Koczwańską-Kalitę żegna z ogromnym żalem, ponieważ jako szefowa kieleckiej delegatury IPN osiągnęła wiele sukcesów na niwie edukacyjnej, jak również inwestycyjnej, czego przykładem jest budowa nowej siedziby delegatury.
Jak mówi ustępująca naczelnik delegatury, Dorota Koczwańska-Kalita, praca w Kielcach była dla niej wyjątkowym i szczególnym etapem życia.
– Spotkałam tutaj wyjątkowych ludzi, zaangażowanych, żyjących historią ale także bardzo pomocnych w sytuacjach trudnych. Cieszę się również, że mogłam pracować w takim otoczeniu, ponieważ uważam, że Kielecczyzna, województwo świętokrzyskie to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Raz jeszcze dziękuje wszystkim za dotychczasową współpracę przez te wszystkie lata. Myślę, że wspólnie udało nam się dużo osiągnąć. Natomiast nowemu naczelnikowi, panu Robertowi Piwko życzę wielu sukcesów i dużo satysfakcji. Uważam, że jako osoba młoda, energiczna będzie podejmował szereg nowych wyzwań dla dobra nas wszystkich i dla dobra Polski – dodaje. Dorota Koczwańska Kalita, podziękowała także za współpracę przedstawicielom kieleckich mediów.
Robert Piwko nowy naczelnik kieleckiej delegatury IPN podkreśla, że będzie chciał, aby pod jego kierownictwem m.in. promować historię regionu na arenie ogólnopolskiej.
– Jest potrzeba aby Polska wiedziała, że tutaj w Górach Świętokrzyskich w czasie okupacji niemieckiej biło serce wolnej Polski. Musimy pracować, publikować nowe prace, a także edukować nasze społeczeństwo o wadze i znaczeniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zwłaszcza, że na tym terenie prężnie działały oddziały podziemia poakowskiego. Chcemy edukować i informować także o losach mieszkańców regionu w okresie PRL, chcemy popularyzować pamięć i wiedzę o naszych przodkach, bohaterach. Będzie to moim nadrzędnym zadaniem – ocenia.
Dr Robert Piwko jest związany z IPN od 2010 roku. To historyk, archiwista, absolwent Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W Instytucie Pamięci narodowej koordynował m.in. projekt „Archiwum Pełne Pamięci”. Jest autorem prac i publikacji naukowych związanych z działalnością podziemia antykomunistycznego po 1945 roku.