W Nagorzycach w gminie Waśniów upamiętniono żołnierza Armii Krajowej kapitana Stanisława Pałaca ps. „Mariański”.
W tym roku przypada 80 rocznica utworzenia Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury Nurt”. Z tej okazji każdy z dowódców oddziałów partyzanckich zostanie upamiętniony poprzez posadzenie dębu pamięci informuje prezes Środowiska Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury-Nurt” Rafał Obarzanek.
– To szczepy dębu Bartka. W Końskich już posadziliśmy dąb pamięcu Waldemara Szwieca „Robota”, dziś upamiętnimy „Mariańskiego”, a na Wykusie posadzony zostanie dąb poświęcony Eugeniuszowi Kaszyńskiemu „Nurtowi”. Ostatnie drzewo posadzone będzie w Wąchocku.
Harcmistrz Anna Skibińska, wiceprezes Środowiska ŚZP AK „Ponury-Nurt”, przypomniała, że Stanisław Pałac w Nagorzycach został pochowany.
– To był jego ostatni rozkaz wydany żołnierzom, aby być pochowany w miejscu, z którego będzie widział Szczytniak, gdzie miał bazę i skąd wychodził na akcję.
Senator Jarosław Rusiecki przypomniał, że dzieje Zgrupowań Partyzanckich w Górach Świętokrzyskich to część naszej historii.
– Oddali Polsce to, co najważniejsze, a naszą powinnością jest podtrzymywać pamięć o nich. Stanisław Pałac pochodził z okolic Żyrardowa, ale tu spoczywa i on i jego żona, to pokazuje, jak ważne dla niego były nasze okolice. Cieszy mnie, ze ostrowiecki batalion WOT będzie nosił imię „Mariańskiego”, podsunąłem ten pomysł również dlatego, aby pamięć o nim była zachowana.
Z kolei poseł Agata Wojtyszek mówiła, że centrum życia partyzantów był Święty Krzyż.
– To miejsce od wieków ważne dla naszej historii, dlatego u stóp Świętego Krzyża znajdują się groby partyzantów, tak jak upamiętnionego dziś Stanisława Pałaca. Jest tu pochowany, to była jego wola, dobrze, że również bohaterowie spoza pierwszych kart historii są przypominani, bo położyli wiele zasług dla naszych małych ojczyzn.
W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Stanisława Pałaca i 40 rocznica jego śmierci.