Spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, według tekstu i w reżyserii Mateusza Pakuły zdobył Grad Prix podczas 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Nagród dla zespołu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jest więcej.
Paulina Drozdowska, rzecznik kieleckiej sceny dramatycznej przyznaje, że ta edycja konkursu była bardzo udana. – Deszcz nagród dla dwóch spektakli „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” oraz „Ale z naszymi umarłymi”. Przede wszystkim nagroda dla całego Teatru im. Stefana Żeromskiego za ambitne poszukiwania repertuarowe, propagowanie rodzimej dramaturgii z sukcesem, bo powstały spektakle, z których jesteśmy dumni. W tej dziedzinie jest to konkurs najbardziej prestiżowy, najważniejszy – zaznacza.
Pełna lista nagrodzonych prezentuje się następująco: Grand Prix zdobył spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, według tekstu i w reżyserii Mateusza Pakuły, zrealizowany przez Teatr w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie. Nagrodę za tekst „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” otrzymał Mateusz Pakuła, aktor Wojciech Niemczyk został doceniony za role w spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” oraz w spektaklu „Ale z naszymi umarłymi” Jacka Dehnela, w adaptacji Michała Kmiecika, w reżyserii Marcina Libera. Nagrodę im. Jana Świderskiego, ufundowaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich otrzymał Szymon Mysłakowski za rolę w spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Wyróżnienie za najlepszą adaptację tekstu niedramatycznego za adaptację powieści „Ale z naszymi umarłymi” Jacka Dehnela otrzymał Michał Kmiecik, a nagrodę za reżyserię światła – Paulina Góral za „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.
Powody do radości ma także Kieleckie Centrum Kultury, które w ubiegłym roku wyprodukowało monodram „Ciotka Wieża”. Autorka scenariusza – Elżbieta Chowaniec została nagrodzona między innymi za ten tekst. Uhonorowano także KCK za udział w finale.
Do finału tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowano 14 spektakli ze 116. Po ich obejrzeniu, jury w składzie: Marcin Hycnar, Kamil Kopania, Mariusz Malec, Anna Sroka-Hryń i Anna Wieczur (przewodnicząca) postanowiło przyznać 16 nagród głównych i trzy wyróżnienia. Swoje nagrody przyznała także komisja artystyczna w składzie: Dominik Gac, Wiesław Kowalski, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Magdalena Rewerenda, Jacek Sieradzki (przewodniczący) i Agata Tomasiewicz.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.