Rewitalizacja Parku Miejskiego im. Małachowskich w Końskich dobiegła końca. Zrekonstruowano dawne zabytki, a także odnowiono pomnik Tadeusza Kościuszki.
26-hektarowy park wchodzi w skład zabytkowego zespołu parkowego z pałacem Małachowskich w centralnym punkcie. W ciągu ostatnich 2 lat, park przeszedł wielką przemianę: odnowiono alejki, małą architekturę, ale też mniejsze zabytkowe obiekty informuje burmistrz Krzysztof Obratański.
– Można zobaczyć już osadzoną na cokole figurę Tadeusza Kościuszki z okresu międzywojennego. Zobaczyć można też gazony i obeliski wzorowane na architekturze egipskiej, co kiedyś było naturalnie wkomponowane w przestrzeń parkową. To wszystko dziś wraca – opisuje burmistrz.
Na tym samym cokole, na którym obecnie stoi popiersie Kościuszki, w okresie zaborów znajdował się pomnik cara Aleksandra. Chociaż wizerunek zaborcy został zniszczony w 1914, to napisy ze starego cokołu zachowały się do naszych czasów i ukryte były pod płytami z tekstem podziękowania Tadeuszowi Kościuszce. Stare płyty odkryto podczas renowacji cokołu.
– Popiersie cara Aleksandra zastąpiono pomnikiem Kościuszki, natomiast napisy w grażdance, czyli wykonane alfabetem rosyjskim sprzed rewolucji październikowej, zastąpiono tekstem odwołującym się do pamięci Tadeusza Kościuszki – wyjaśnia Krzysztof Obratański.
Włodarz zaznacza, że kilka tygodni potrwaj prace odbiorowe po rewitalizacji, jednak mieszkańcy już mogą spacerować i podziwiać zmiany jakie zaszły w parku miejskim. W Końskich znajduje się jeszcze jeden pomnik Tadeusza Kościuszki, który góruje nad koneckim rynkiem. Został odnowiony i oddany w marcu tego roku.