Niepełnoletni pacjenci, którzy chcieliby uzyskać skierowanie na badanie np. echo serca, czy EKG już nie muszą udawać się do specjalisty.
Od 1 lipca istnieje bowiem możliwość objęcia opieką koordynowaną osób poniżej 18 roku życia. Do tej pory była ona adresowana wyłącznie do dorosłych. W ramach opieki koordynowanej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem. Zajmuje się też profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją pacjenta.
Zmiana oznacza, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, którzy już realizują opiekę koordynowaną, mogą też objąć pełnym leczeniem przewlekle chore dzieci i młodzież.
Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, że opieka koordynowana, to wiele możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego w oparciu o Indywidualny Plan Opieki Medycznej.
– W sytuacjach medycznie uzasadnionych lekarz POZ może zlecać bardzo specjalistyczne badania, które wcześniej były zarezerwowane tylko dla lekarza specjalisty. Lekarz POZ może zlecać np. badanie echo serca, EKG wysiłkowe, holter EKG, USG doppler tętnic szyjnych i naczyń kończyn dolnych, przeciwciała przeciwtarczycowe wymienia rzecznik.
W ramach opieki koordynowanej lekarze podstawowej opieki medycznej mogą również konsultować swoich pacjentów ze specjalistami i powołują koordynatora, który planuje i monitoruje diagnostykę oraz realizację indywidualnego planu opieki medycznej, dodała Beata Szczepanek.
– Najczęstszą chorobą u dzieci, która może być uwzględniona w opiece koordynowanej jest np. astma. Program bowiem przewiduje u starszych dzieci możliwość wykonania spirometrii, konsultację alergologa, czy pulmonologa. U młodych pacjentów zdarzają się też przypadki cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, czy niedoczynność tarczycy. Dzieci w ramach tej opieki mają dostęp do dietetyka, edukacji i profilaktyki, dodała Beata Szczepanek.
W województwie świętokrzyskim opiekę koordynowaną realizują 44 placówki, a kolejne już składają wnioski o zawarcie aneksów.