Kielce mają nowe miasto partnerskie. Od dziś (7 lipca) do tego grona dołączyło położone na południu Czech miasto Třebíč. Przedstawiciele obu samorządów podpisali w tej sprawie list intencyjny w kieleckim ratuszu.
Porozumienie określa zasady m.in. wzajemnej promocji, współpracę na rzecz wzmocnienia pozycji obu wspólnot lokalnych w Unii Europejskiej oraz w ramach wspólnoty państw Grupy Wyszehradzkiej.
Prezydent Kielc, Bogdan Wenta podkreśla, że władze miasta starają się nawiązywać współpracę z samorządami z krajów sąsiadujących z Polską.
– Jest to co prawda niewielkie, ale prężnie rozwijające się miasto. Miejscowość ta wiąże swoją przyszłość z rozbudową sąsiadującej z miastem elektrowni jądrowej Dukovany. Samo położenie Třebíč, tuż przy granicy z Austrią, jest również bardzo interesujące z punktu widzenia turystycznego i biznesowego – ocenia.
Miloš Hrůza, zastępca burmistrza miasta Třebíč ma nadzieję, że oba miasta będą rozwijały współpracę przede wszystkim w zakresie rozwoju turystyki, gospodarki oraz wymiany młodzieży.
– Posiadamy siedem szkół średnich o profilu technicznym, w których powstają nowe profile nauczania, np. energetyczny. Wszystko to jest związane z budową i eksploatacją elektrowni jądrowej Dukovany. Prowadzimy też ścisłą współpracę z powiatową izbą gospodarczą, która zrzesza 170 firm z Třebíča i okolic. Przedsiębiorstwa te przejawiają zainteresowanie współpracą z miastami partnerskimi – zaznacza.
Třebíč jest ósmym miastem partnerskim Kielc. Do tej pory stolica regionu świętokrzyskiego podpisała umowy o współpracy z Winnicą (Ukraina), Gotha (Niemcy), Ramla (Izrael), Budapeszt Czepel (Węgry), Orange (Francja), Yuyao oraz Taizhou (Chiny).
Třebíč to niemal 40-tysięczne miasto na południu Czech, leżące na Morawach, nad rzeką Igławą. W dawnych wiekach miasto było jednym z najważniejszych ośrodków na Morawach. Aktualnie to jedno z cenniejszych miast Czech. Posiada bardzo dobrze zachowaną starówkę wraz z dawną dzielnicą żydowską i kirkutem, które wraz z romańską bazyliką św. Prokopa są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Włodarzem miasta od 2018 r. jest Pavel Pacal.