Na Placu Kościuszki w Końskich odsłonięto wystawę poświęconą błogosławionym męczennikom z Pariacoto, czyli ojcom Zbigniewowi Strzałkowskiemu i Michałowi Tomaszkowi, którzy zginęli za wiarę w Peru. Ekspozycję przygotowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Premierowy pokaz odbył się w Rzymie. Końskie to drugie miasto, w którym dzięki tej objazdowej wystawie można prześledzić losy błogosławionych misjonarzy, mówi Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
– Ponieśli męczeńską śmierć z rąk maoistowskich partyzantów tylko za to, że byli tam, gdzie ktoś potrzebował pomocy, pomagali biednym i zajmowali się wychowaniem młodzieży – mówił.
Misjonarze zostali zamordowani w 1991 roku. Burmistrz Krzysztof Obratański zwrócił uwagę, że Końskie są szczególnym miejscem, jeśli chodzi o misje katolickie.
– W Końskich pracował i stąd wyjechał na misje ks. Marceli Prawica, który jest honorowym obywatelem naszego miasta. Współtworzył misję katolicką w Zambii, uruchomił ośrodek Chingombe. Był w Afryce wielkim ambasadorem nie tylko Polski i polskości, ale i Końskich – podkreśla burmistrz.
Ekspozycję można oglądać na koneckim rynku przez tydzień, do 15 lipca.
Dla męczenników z Pariacoto wielkim wzorem był bł. o. Maksymilian Kolbe. Ojciec Zbigniew Strzałkowski pochodził z sąsiadującej z Tarnowem, Zawady. Urodził się 3 lipca 1958 w Tarnowie. 1 września 1979 wstąpił do zakonu franciszkańskiego. Z kolei o. Michał Tomaszek urodził się 23 września 1960 w Łękawicy koło Żywca. Obaj zginęli 9 sierpnia 1991. Zostali zamordowani przez terrorystów z organizacji Świetlisty Szlak (hiszp. Sendero Luminoso), strzałami w plecy i tył głowy.
W sierpniu 1991 rząd Peru uhonorował pośmiertnie obu zakonników Wielkim Oficerskim Orderem Słońca Peru, najwyższym państwowym odznaczeniem. W 2022 roku zostali odznaczeni pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.