Uroczystości związane z 80. rocznicą pacyfikacji Michniowa odbędą się w środę (12 lipca) w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polski. 12 i 13 lipca 1943 roku Niemcy zamordowali 204 mieszkańców Michniowa, w tym kobiety i dzieci.
Andrzej Bętkowski, marszałek województw świętokrzyskiego podkreśla, że Michniów jest symbolem martyrologii polskiej wsi.
– Wiemy, że ponad 800 wsi spotkał podobny los. Myślę, że w Michniowie godnie upamiętniamy te wydarzenia. Nie tylko uroczystości, ale również muzeum przyciąga coraz więcej turystów i ludzi młodych. Sądzę, że obiekt i ekspozycje działają na wyobraźnię i odzwierciedlają, to co wydarzyło się nie tylko 12 i 13 lipca 1943 roku w Michniowie, ale w ciągu całej II wojny światowej na polskich wsiach – zaznacza.
Andrzej Bętkowski odnosząc się do reparacji wojennych stwierdził, że zdecydowanie powinniśmy się domagać zadośćuczynienia. M.in. Michniów jest przykładem zbrodniczej polityki hitlerowskich Niemiec.
– Upominamy się raz o pamięć, a dwa o zadośćuczynienie. Polska w czasie II wojny światowej doznała największych strat w ludziach i zasobach materialnych. To nigdy nie zostało w żaden sposób zrekompensowane – zwrócił uwagę marszałek.
Uroczystości 80. rocznicy pacyfikacji Michniowa rozpocznie o godz. 15.00 msza w intencji pomordowanych mieszkańców. Liturgii będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Później na mogile ofiar hitlerowskiego mordu zostaną złożone wieńce, a na zakończenie wystąpi Chóru Fermata. Dla wszystkich chętnych przewidziano również zwiedzanie muzeum.
W czwartek (13 lipca) o godz. 11.00 odprawiona zostanie msza, a o godz. 16.00 odbędzie się tradycyjna Leśna Droga Krzyżowa.
12 lipca obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskich.