Gmina Solec-Zdrój zerwała umowę z wykonawcą prac rewitalizacyjnych części miejscowości. Prace obejmowały m.in. budowę gminnego parku zdrojowego w tym tężni solankowej.
Jak informuje, zastępca wójta Piotr Kalita, powodem odstąpienia gminy od umowy było niewłaściwe wykonywanie prac pomimo rocznego poślizgu, oraz brak kontaktu z wykonawcą.
– Przestał odbierać telefony, jakąkolwiek korespondencję z naszej strony. Nie było wyjścia i należało odstąpić od umowy. Zgodnie z tym dokumentem wykonawcy została naliczona kara umowna w wysokości 10 proc. wartości kontraktu opiewającego na ok. 3 mln zł – tłumaczy.
Zastępca wójta zaznacza, że do poprawki jest m.in. tężnia solankowa.
– Gałązki tarniny, po których ma spływać solanka, są zupełnie suche i muszą zostać wymienione. Ponadto jakość ich ułożenia jest niezadawalająca. Prawdopodobnie cały obiekt będzie musiał być poprawiony.
Wykonawca nie zrealizował należycie także alejek spacerowych, które miały zostać wykonane z nawierzchni mineralnych. Zastosowane zostało kruszywo niezgodne z umową. Do tego uschnięte drzewa i rośliny oraz wyglądające nieestetycznie ławki czy kosze na śmieci.
Piotr Kalita dodaje, że wykonana została już inwentaryzacja prac. Aktualnie na jej bazie jest sporządzana wycena.
Teraz gmina będzie musiała wybrać nowego wykonawcę. Jednak dopiero na podstawie wartości zamówienia samorząd będzie mógł określić czy urząd będzie musiał wybierać wykonawcę w drodze konkursu ofert czy bezprzetargowo.
O problemach i opóźnieniach związanych z inwestycją informowaliśmy w lutym. Wówczas samorząd nie chciał zrywać umowy z wykonawcą, ponieważ gmina na ten cel pozyskała dofinansowanie unijne, a zgodnie z wnioskiem inwestycja musi zostać rozliczona do końca września. Zaczął naliczać jednak wykonawcy kary umowne za opóźnienia.
Władze gminy liczą na to, że w związku z tym problemem, odpowiednie instytucje zgodzą się na przesuniecie terminu rozliczenia dotacji, a inwestycję uda się doprowadzić do końca.
W ramach rewitalizacji Solca powstały m.in. alejki wokół zalewu, pomost, przebudowane główne ulice oraz powstał deptak na ulicy 1 Maja, na odcinku od ul. Krakowskiej do Kościuszki.
Koszt rewitalizacji to prawie 13 mln zł.