Prawie 11 tys. pacjentów w województwie świętokrzyskim, w pierwszym półroczu tego roku nie zgłosiło się na umówioną wcześniej wizytę u lekarza specjalisty. Najwięcej, bo 6,3 tys. osób nie przyszło do poradni ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że duży odsetek pacjentów nie zgłasza się także do kardiologów, endokrynologów i onkologów.
– Jeżeli chodzi o onkologię, na umówioną wcześniej wizytę nie przyszyło 193 pacjentów. W przypadku kardiologii jest ich 3190, a do endokrynologa nie zgłosiło się 1287 osób. Jest to około tysiąca osób mniej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jednak ta poprawa nie jest dla nas satysfakcjonująca – zwraca uwagę rzecznik.
Beata Szczepanek przypomina, że nieodwołana wizyta, to stracony termin dla innego pacjenta. To generuje też kolejki i wydłużenie czasu oczekiwania do lekarza.
– Apelujemy do pacjentów, że jeżeli wiedzą, iż nie pojawią się u specjalisty, aby odwołali wcześniej tę wizytę. Można to zrobić osobiście przychodząc do przychodni lub dzwoniąc wcześniej, albo poprzez kogoś z rodziny lub znajomego. W ten sposób dajemy szansę innym pacjentom na skorzystanie z pomocy lekarza w krótszym terminie – wyjaśnia Beata Szczepanek.
Aby wpłynąć na postawę pacjentów, którzy nie zgłaszają się na umówioną wcześniej wizytę i nie odwołują jej, Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”.
W Polsce na umówione wizyty do specjalistów z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii w pierwszym półroczu 2023 nie zgłosiło się ponad 457 tys. osób.
Na ten temat będziemy rozmawiać w Punktach Widzenia. Początek audycji w środę (12 lipca) o godz. 16.30.