W Kielcach obradowała Rada Metrologii. Spotkanie było też okazją do wizyty w Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar. To najnowocześniejsza inwestycja tego typu w Europie, podkreśla profesor Jacek Semaniak, prezes GUM.
– Użyte tutaj rozwiązania są unikatowe, podpatrzyliśmy najlepsze europejskie wzorce i tam, gdzie było to możliwe jeszcze podnieśliśmy normy. Chcemy mieć jak najlepsze warunki do tego, aby móc przeprowadzać wzorcowania, pomiary i badania – mówi prezes.
Profesor Adam Woźniak przewodniczący Rady Metrologii mówi, że Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny GUM przyczyni się do rozwoju polskiej nauki oraz gospodarki.
W GUM będą badane między innymi silniki do samochodów elektrycznych, ale w zasadzie każda branża przemysłowa będzie mogła skorzystać z możliwości, które da jednostka. Kampus tworzyć będzie 8 budynków, z czego w 6 będą działały nowoczesne laboratoria: akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej.
Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny GUM powiedział, że dobiegają końca prace przy specjalnej komorze w laboratorium akustyki i drgań. W praktyce jest to budynek w budynku, bowiem komora gdzie będą prowadzone pomiary akustyczne jest tak zaprojektowana, aby nie przenosiły się do niej drgania z zewnątrz. Służyć ma temu specjalne podwieszenie całego obiektu. Jak mówi Piotr Ziółkowski z zewnątrz nie widać jak ogromna konstrukcja kryje się w laboratorium.
– Trzeba wejść dopiero w podziemia tego pomieszczenia, żeby zobaczyć, że na specjalnych elastomerach i urządzeniach niwelujących drgania został umieszczony drugi betonowy budynek, wewnątrz którego montowana jest komora bezechowa. To najnowocześniejsze rozwiązania światowe – tłumaczy dyrektor.
Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na koniec października, później kampus będzie wyposażany w urządzenia pomiarowe. Metrolodzy zaczną prowadzić pomiary w styczniu przyszłego roku. Jednostką zarządzać będzie konsorcjum, w skład którego oprócz urzędu wchodzi również Politechnika Świętokrzyska.