Ogólnopolskie Zrzeszenie Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych, wśród których jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii powołało Sekcję Kardioonkologii. Nowa struktura ułatwi współpracę kardiologów z onkologami, radioterapeutami i hematologami, a także przyspieszy wprowadzanie nowych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. To unikatowa inicjatywa w skali Europy.
Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, a zarazem wiceprezes Zarządu Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych podkreśla, że w onkologii liczy się holistyczne podejście do pacjenta.
– Leczenie onkologiczne niesie za sobą też powikłania w postaci kardiotoksyczności. Mając to na względzie, pacjenta do leczenia onkologicznego poddajemy też ocenie kardiologicznej. To bardzo ważne, by wiedzieć, na jakim poziomie sprawności jest serce i cały układ krążenia. Od tego będzie zależał plan naszego leczenia onkologicznego. Można pacjenta wyleczyć z choroby onkologicznej, ale można mu zarazem uszkodzić serce – wyjaśnia prof. Stanisław Góźdź.
Spektrum powikłań kardiologicznych u pacjenta leczonego onkologicznie jest bardzo szerokie. Po niektórych lekach możemy obserwować niewydolność serca, zawały serca, udary, po innych z kolei zatorowość płucną, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca.
Drugim aspektem działalności nowej sekcji jest wymiana doświadczeń i obserwacji pomiędzy kardioonkologami działającymi w ośrodkach zrzeszenia.
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii funkcjonuje już Zakład Onkokardiologii, w którym rocznie udzielanych jest ponad 5 tys. porad i konsultacji kardiologicznych pacjentom leczonym w trybie ambulatoryjnym oraz w klinikach. Natomiast pacjenci w stanie ostrym, wymagający zabiegów z zakresu kardiologii inwazyjnej, są kierowani do specjalistycznych ośrodków kardiologicznych.