80 proc. ankietowanych Polaków zamierza spędzić urlop poza krajem, przy czym 36 proc. wyjedzie w tym roku na zagraniczny odpoczynek co najmniej dwa razy – wynika z badania GFK Polonia.
Inaczej jest w przypadku krótkich wyjazdów, nazywanych też city breakami. W tej kategorii – jak napisano – nawet 83 proc. ankietowanych z Polski samodzielnie rezerwuje wszystkie składniki takiego wyjazdu (bilety, hotele, ubezpieczenie, dojazd z lotniska), a tylko 17 proc. robi to z pomocą touroperatora. „W kontekście organizowania city breaków polscy respondenci znajdują się w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej – większy odsetek osób podróżujących samodzielnie mają jedynie Węgry i Grecja (oba po 84 proc.). Na końcu stawki znajduje się Bułgaria, gdzie nawet jedna trzecia podróżników decyduje się na city break z touroperatorem (32 proc.)” – napisano.
Respondenci z Polski przyznali, że przy organizacji dłuższych wyjazdów uczestnicy najczęściej biorą pod uwagę klimat i pogodę (63 proc. wskazań), szacunkową cenę wyjazdu (60 proc.) i atrakcyjność kierunku podróży (53 proc.). Z kolei 41 proc. ankietowanych jako najważniejsze przy przy wyborze oferty wskazało terminy wyjazdu i przyjazdu, a ok. 40 proc. sposób spędzenia czasu na miejscu i standard noclegu.
Badania wykazały również, że rzadziej stawiamy na oferty last minute (-2 p.p r/r). Aż 79 proc. przyznało, że zorganizowało ostatni urlop z datą wylotu nie wcześniej niż miesiąc wcześniej, natomiast w tym roku aż 34 proc. osób zrobiło to z ponad trzymiesięcznym wyprzedzeniem. „Powoli następuje nieuchronny odwrót od łapania okazji na ostatnią chwilę – uważa rzecznik prasowy Grupy eSky Deniz Rymkiewicz. W jego cenie, linie lotnicze i hotele będą konsekwentnie wspierać wcześniejsze planowanie wyjazdów, gdyż z biznesowego punktu widzenia jest to kluczowe dla ich niezakłóconego funkcjonowania. „W zamian tradycyjnie zaoferują klientom lepszą cenę swoich usług” – dodał.
Napisano, że badanie przeprowadzono w ośmiu krajach: Polsce, Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Chorwacji, Węgrzech, Grecji i Czechach; w każdym po 600 wywiadów na grupie kobiet i mężczyzn w wieku 18-65 lat, którzy w ciągu ostatnich 2 lat podróżowali za granicę samolotem wraz z noclegiem w hotelu/ apartamencie.